Локо (Пд) пречупи Левски на „Лаута“ и е в Топ 6

Локомотив Пловдив победи Левски с 1:0 на стадиона в парк „Лаута“ в мач от 30-ия кръг на efbet Лига, който е последен от редовния дял на шампионата.

Единственото попадение бе дело на Джовани, с което сложи край на серията от 9 поредни мача без допуснат гол от Пламен Андреев и защитниците пред него.

„Смърфовете“ излязоха напред в резултата след час игра, когато с прецизен удар от дъгата Джовани се разписа в мрежата на Пламен Андреев, като при удара имаше и рикошет в тялото на Келиан ван дер Каап.

С успеха възпитаниците на Александър Томаш събраха 50 точки и по този начин изпревариха Славия (49т.) на шестото място в крайното класиране от редовния сезон. Левски остава четвърти с 54 пункта, на 5 зад третия ЦСКА 1948.

„Сините“ започват плейофната фаза именно с мач срещу „червените“, който ще се играе в Бистрица в неделя, 14 май, от 20:00ч. „Смърфовете“ имат визита на Лудогорец на 15 май, понеделник, от 20:15ч.

Първата интересна ситуация в мача дойде след 13 минути игра. Уелтон проби отляво и нанесе интересен удар от малък ъгъл, но право в ръцете на Динко Хоркаш.

Три минути по-късно Ерик Сорга взаимодейства с Димитър Илиев, който продължи към Бабакар Дион, а той стреля в долния десен ъгъл на вратата на Левски, но Пламен Андреев се намеси без затруднения.

В 17-ата минута играта бе спряна, за да се окаже медицинска помощ на пострадал фен на Локомотив Пловдив. Той бе изнесен на носилка и вкаран в линейка, която напусна стадиона в 24-ата минута, когато и срещата бе подновена.

Темпото значително спадна в следващия четвърт час и до положения пред двете врати не се стигна, макар Локомотив да имаше териториално преимущество.

В 41-ата минута Уелтон проби опасно отляво, навлезе в наказателното поле и от малкото наказателно поле стреля, но Динко Хоркаш изби и Левски получи корнер.

Във втората минута от добавеното време на първата част Левски организира бърза контраатака, топката стигна до Ивелин Попов, който нанесе удар от около 25 метра, но Пиер Зебли застана на пътя на топката.

Три минути след това Рикардиньо бе настоятелен и отне топката от Георги Каракашев на дъгата на наказателното поле, пусна за Уелтон, който действа индивидуално и нанесе удар, но топката срещна бранител на домакините и за Хоркаш нямаше проблеми да улови.

С това се изчерпаха интересните ситуации през първото полувреме.

Левски започна по-активно през втората част и закономерно прати топката в мрежата на Локомотив в 49-ата минута, Рикардиньо проби отляво и пусна към Роналдо, след неубедителни намеси на Джовани Трупе, Пиер Зебли и Донко Хоркаш се стигна до няколко карамбола, а в крайна сметка топката влезе във вратата на „смърфовете“, но попадението не бе зачетено заради засада на Рикардиньо при подаването на Марин Петков към него при изграждането на атаката.

В 55-ата минута Марин Петков нанесе мощен удар от движение от дъгата, но не успя да уцели вратата. Това бе и последното отиграване в мача на младия футболист, който бе заменен от Илиян Стефанов.

Час игра след началото на двубоя Локомотив Пловдив излезе напред в резултата. Димитър Илиев стреля от сложна ситуация и бе блокиран, но топката стигна до Джовани, който нанесе прецизен удар в долния десен ъгъл, който рикошира леко в тялото на Ван дер Каап и навести мрежата на Пламен Андреев – 1:0.

Левски опита да отговори три минути по-късно, когато Уелтон намери Илиян Стефанов в наказателното поле, а той без да се замисли стреля с левия крак, но Динко Хоркаш показа невероятен рефлекс и изби в корнер.

В 65-ата минута се стигна до ново много добро положение за Левски. След разбъркване от корнер топката стигна до Рикардиньо, който от около два метра стреля, а Хоркаш отново демонстрира брилянтен рефлекс и не позволи топката да влезе в мрежата му.

В 70-ата минута Динко Хоркаш изпита проблеми, свали ръкавиците и поиска смяна, а след кратко забавяне на неговото място в игра влезе Илко Пиргов в 74-ата минута. Хърватският вратар бе принудтелно заменен и в мача срещу Славия в „Овча купел“, завършил при равенство 1:1.

В следващия четвърт час Левски не успя да създаде нищо интересно пред вратата на Пиргов, макар с няколко добри атаки да опита да застраши стража на Локомотив.

В добавеното време домакините убиха темпото с няколко смени и забавяне на играта от Илко Пиргов, с което си осигуриха и трите точки в двубоя.