Левски разплака Ботев (Пд) при грандиозното откриване на „Колежа“

Левски спечели с 1:0 гостуването си на Ботев Пловдив на новооткрития стадион „Христо Ботев“. След 3425 дни пауза историческият първи гол на „Колежа“ бе дело на Рикардиньо в 65-ата минута.

Въпреки резултата, феновете на Ботев могат да са щастливи и да празнуват, че след близо 10-годишна пауза се завърнаха у дома!

За Левски успехът бе от огромно значение в борбата за Европа. „Сините“ са четвърти във временното класиране с 51 точки. „Канарчетата“ са 10-и с 29.

В следващия кръг, който е междинен, Левски посреща Септември на 4 май – денят, на който е роден Георги Аспарухов-Гунди, а Ботев гостува на Пирин в Благоевград.

Първото положение в мача бе на сметка на Левски. В петата минута Рикардиньо намери Ивелин Попов, който стреля с глава в аут. Секунди след това „сините“ отнеха топката и Попето нанесе мощен шут от дистанция, но отново не уцели вратата.

В шестата минута срещата бе прекъсната за кратко, като причината отново бе хореографията на домакинските привърженици с пиротехника.

Три минути по-късно Ботев Пловдив нанесе първия удар на сметката на Ботев Пловдив. Абдулайе Траоре пробва късмета си от дистанция, но вдясно от вратата на Пламен Андреев.

В десетата минута Уелтон също нанесе изстрел от около 20 метра, но и бразилското крило не намери очертанията на вратата.

Четвърт час след началото на двубоя Абдулайе Траоре отново проби много опасно и нанесе силен удар, но както всички до момента – излезе в аут.

В 21-ата минута Уелтон проби отляво в наказателното поле и се строполи, но не последва дузпа, а Никола Попов му показа жълт картон за симулация. Именно Уелтон отправи поредния неточен удар в мача в 23-ата минута.

В следващия четвърт час играта се пренесе в средата на терена и двата тима не съумяваха да създадат интересни положения. В 36-ата минута Уелтон за пореден път стреля неточно.

Поредният удар, който излетя много над вратата, бе дело на Джеймс Ето’о в 39-ата минута.

Най-хубавият изстрел през първата част дойде в последната минута от редовното ѝ време, когато изчистена топка падна на крака на Филип Кръстев, той не се поколеба и мощно шутира от движение, а ударът му премина на сантиметри над вратата на Ханкич, който нямаше да има шанс за реакция, ако кълбото бе насочено в очертанията.

Това бе и последното действие за първата част.

Второто полувреме също започна с пирошоу от феновете на Ботев, което отново доведе до спиране на мача. Спирането бе толкова дълго, че двамата вратари Хидайет Ханкич и Пламен Андреев започнаха да си помагат със загрявката и си отправяха леки удари един на дръг. Играта бе подновена едва в 61-ата минута.

В 63-ата минута Николай Минков проби прекрасно по дясното крило, пусна успореден пас на голлинията за Антоан Бароан, който направи пропуска на годината и от по-малко от два метра на празна врата уцели десния страничен стълб на вратата на Пламен Андреев.

Този пропуск бе наказан почти веднага и в 65-ата минута Рикардиньо се възползва от сериозно неразбирателство в защитата на Ботев между Пунчец, Ван Хертъм и Ханкич, разписвайки се без никакви проблеми на празна врата за 0:1.

В 69-ата минута Левски пропусна да си реши всичко в мача. Уелтон проби отляво и стреля, но Ханкич изби, топката падна на крака на Филип Кръстев, който не успя да се разпише от изключително изгодна позиция.

Три минути по-късно феновете на Левски хвърлиха факла в наказателното поле на Хидайет Ханкич.

Четвърт час преди края на редовното време Андриан Краев нанесе силен удар по земя от далечно разстояние, стигна се до рикошет, който обаче не бе достатъчен да заблуди Ханкич и той изби с крак.

В 77-ата минута Николай Минков отправи коварен удар от дистанция, Пламен Андреев реши да не рискува и изби, след което си улови топката.

Десет минути по-късно Абдулайе Траоре проби през центъра и си откри пространство за удар, който обаче премина високо над вратата на Андреев.

Заради дългото спиране в началото на втората част добавеното време бе 15 минути, като в тях нямаше кой знае какви положения.