ЦСКА-София надви Пирин и постигна победа за историята

ЦСКА победи Пирин с 1:0 като гост в мач от 27-ия кръг на Първа лига, игран на стадион „Христо Ботев“ в Благоевград. Точен за армейците бе Браян Морено в 42-ата минута на срещата.

Това бе 10-а поредна победа при гостуване за възпитаниците на старши треньора Саша Илич, което е рекорд в българския футбол. До момента съставите на Локомотив (София), Литекс и Лудогорец бяха постигали 9 поредни успеха далеч от дома.

През първото полувреме червените започнаха по-добре и още в първите секунди Браян Морено се озова на стрелкова позиция. Диагоналният му шут, обаче бе избит от стража на домакините. В 4-ата минута играта бе спряна и двата отбора отдадоха почит с ръкопляскания на легендата на „орлетата“, ЦСКА и българския футбол Красимир Безински, който почина преди 4 години. Десет минути по-късно Тобиас Хайнц получи извеждащо подаване в наказателното поле на Пирин и стреля от малък ъгъл, но и този път  Георгиев изби.

В 34-ата минута отново Хайнц намери Назон в наказателното поле на противника, таранът овладя добре и стреля от 12-13 метра, но покрай лявата греда. В 36-ата минута червените осъществиха бърза контраатака след лошо изпълнен корнер от страна на Пирин. Тя завърши с опасен шут на Морено, но вратарят на Пирин се справи и отрази.

Натискът на армейците продължи и в 42-ата минута логичното се случи, когато Иван Турицов се включи по дясното крило и върна отлично за непокрития Браян Морено, който се разписа с точен и плътен изстрел по земя от десетина метра в десния ъгъл  на противниковата врата. По този начин момчетата на Саша Илич заслужено се оттеглиха към съблекалните с гол аванс.

След почивката ЦСКА продължи да контролира играта, но в първите 20 минути на втората част чистите голови положения липсваха. В 65-ата минута наставникът на 31-кратните шампиони на България направи тройна смяна, като играта напуснаха Енес Махмутович, Лазар Туфегджич и Браян Морено, а техните позиции на терена бяха заети от Менно Кох, Станислав Шопов и Маурисио Гарсес.

Малко след промените дойде и най-опасното положение за домакините, когато Мартин Смоленски изведе на чиста позиция Даниил Кондраков, който навлезе в наказателното поле и шутира, но Густаво Бусато успя да скъси ъгъла и да играе с топката в 71-ата минута, след което Християн Петров успя да изчисти пред собствената си голлиния. Последва двойна смяна от страна на Саша Илич и в игра влязоха Жираир Шагоян и Джонатан Линдсет на мястото на Иван Турицов и Тобиас Хайнц. В 83-ата минута Станислав Шопов стреля от пряк свободен удар, но над напречната греда. Жираир Шагоян шутира от делчно разстояние, а Янко Георгиев парира в 88-ата минута. Последва добавка от страна на Дюкенс Назон, която отново бе отразена по невероятен начин от стража на Пирин. В продължението на срещата последователно Назон и Шопов пропуснаха да се разпишат от чисти позиции и в крайна сметка двубоят приключи със заслужена победа на армейците с 1:0 като гост над Пирин в Благоевград. Със спечелените три точки червените продължават да са лидер във временното класиране с актив от 67 пункта.

Следващият мач на ЦСКА е на 30 април (неделя), когато на стадион „Българска армия“ гостува тимът на Лудогорец (Разград). Срещата започва в 20:15 часа.