Голям триумф! Джокович завоюва 10-ата в Мелбърн

С успеха сръбският маестро завоюва безпрецедентна десета титла от Откритото първенство на Австралия. По този начин той се изравни с Рафаел Надал на върха в класацията по трофеи от Големия Шлем. Вече и двамата имат по 22.

По пътя си към трофея, освен с Циципас, Джокович се справи и с Григор Димитров, с който бе най-трудният му мач, както и с Роберто Карбайес Баена, Енцо Кукар, Алекс де Минор, Андрей Рубльов и Томи Пол.

Стефанос Циципас – Новак Джокович 3:6, 6:7(4), 6:7(5)

ПЪРВИ СЕТ

Новак Джокович започна вихрено мача. Сърбинът сервира първи и безпроблемно взе първото си подаване с 40:15. Циципас бе твърде пренавит при своя сервис и даде две точки за пробив на Ноле, които обаче бяха неутрализирани. Гръцкият тенисист се справи с напрежението и успя да спечели подаването си. Джокович отново бе безапелационен при своя сервис-гейм и набързо го спечели на 0, за да поведе с 2:1 гейма. Сърбинът бързо поведе с 15:0 при второто подаване на Циципас, а след това двамата си размениха по точка след две дълги разигравания. Двамата повториха упражнението, след което Джокович успя да пробие. Сърбинът започна много добре е петия гейм и бързо, бързо натрупа преднина от 40:0, Циципас се върна и намали до 30:40, но Джокович не се притесни и все пак спечели сервис-гейма си и поведе с 4:1 след 21 минути игра. Гъркът изпита известни колебания в началото на шестия гейм и се стигна до 30:30. Все пак, той запази самообладание и след две поредни точки взе подаването си – 2:4. Джокович отново не даде особени шансове на своя съперник при сервис-гейм и с 40:15 за кратко време дръпна с 5:2 на Циципас. Гъркът допусна лековата грешка при 30:0 в осмия гейм, но въпреки това успя да го спечели с 40:15. Новак Джокович сервира за първия сет в мача и стигна до два сет бола, като се възполза още от първия и затвори първия сет при 6:3.

ВТОРИ СЕТ

Циципас се възползва от подобрението в играта си и след почти перфектен първи сервис-гейм поведе с 1:0 във втория сет. Джокович отговори по категоричен начин и спечели подаването си на 0 – 1:1. Циципас показа самочувствие и вкара все повече скорост в отиграванията си, което даде резултат и той също бе безпогрешен при сервис-гейма си – 2:1. Ноле не бе съвсем убедителен в началото на четвъртия гейм и допусна две грешки, от които Циципас се възползва и поведе с 30:15. Джокера обаче не се разколеба и успя да вземе подаването си с 40:30. Циципас показа колебания при подаването си, но въпреки тях с много трудности го взе – 3:2. Далеч по-лесно това направи Новак Джокович и след 40:15 размяната на подавания продължи. При страхотно разиграване в следващия гейм Джокович загуби равновесие и се строполи на земята и се стигна до 30:30. Ноле затрудни максимално Циципас, който обаче показа здрави нерви и в крайна сметка взе подаването си след дюс и излезе напред с 4:3. Сходна бе ситуацията и при сервис-гейма на Джокович. Сърбинът бе подложен на напрежение, но с характер излезе от ситуацията и взе подаването си за 4:4. Циципас поведе с 40:0 в деветия гейм, но Джокович стопи изоставането си до 30:40. Гъркът все пак можеше да си отдъхне, след като взе подаването си с 5:4. Циципас имаше отлична възможност да пробие и да затвори втория сет, но Джокович спаси сет бола, показа здрави нерви и въпреки колебанията, взе подаването си и оцеля – 5:5. Циципас се възползва от по-доброто си емоционално състояние и безпроблемно взе своя сервис-гейм на 0 – 6:5. Ноле бе доста по-спокоен при следващото си подаване и бързо натрупа аванс от 40:0. След двойна грешка Циципас върна до 15:40, а след страхотен бекхенд по диагонала и до 30:40. Джокович все пак спечели сервис-гейма си и се стигна до тайбрек. Циципас допусна грешка при първото отиграване и Новак поведе. Бързо обаче гъркът върна мини-пробива. Джокович запази самообладание и взе своето подаване, а след това при удар на сърбина в мрежата Циципас вложи твърде много сила и се стигна до още един мини-пробив за Ноле. Нова грешка на Циципас при форхенда доведе до 4:1 в полза на Джокович. Циципас върна единия от двата мини-пробива. След двойна грешка на Джокович, гръцкият тенисист се върна в играта – 3:4. Двамата размениха следващите точки и Джокович имаше аванс от 5:4. Сърбинът направи още един мини-пробив и сервира за сета. Джокера се справи с тази задача и затвори втория сет, с което се доближи още повече от десетата титла от Откритото първенство на Австралия.

ТРЕТИ СЕТ

Циципас стартира прекрасно третия сет. При подаването на Джокович стигна до две точки за пробив. Първата бе неутрализирана, но при втората гърка се справи и поведе с 1:0. Циципас тръгна добре при своето подаване и поведе с 30:0, но Джокович изравни и дори обърна, с което стигна до точка за връщане на пробива, която гръцкият тенисист неутрализира. Ретурите на Джокович дадоха резултат и сърбинът имаше още един брейк пойнт, от който този път се възползва и върна пробива. Ноле стигна до комфортен аванс от 40:0 при подаването си, но Циципас върна две точки. Въпреки това, сърбинът успя да вземе сервис-гейма си и излезе напред с 2:1. Гъркът допусна изоставане от 15:30 при подаването си, но обърна и не позволи нов пробив – 2:2. Джокович показа отлична концентрация в петия гейм и го спечели безпроблемно на 0. Циципас отговори подобаващо и след 40:15 възстанови равенството – 3:3. Дойде още един гейм на 0 за Ноле и преднина от 4:3 за сърбина. Циципас не остана длъжен на своя съперник и върна жеста, нов гейм на 0 и 4:4. Същото се случи и при следващото подаване на Джокович, който отново го спечели без да даде точка на своя опонент и поведе с 5:4. При сервис-гейма на Циципас имаше малко повече напрежение, но въпреки че в един момент двамата играха при 30 равни, гъркът взе подаването си – 5:5. Джокович бе перфектен в 11-ия гейм и го спечели на 0. Циципас не позволи на Джокович да затвори мача и с леки колебания спечели подаването си с 40:30 и вкара сета в тайбрек. Джокович стигна до два бързи мини пробива и поведе с 3:0. Сърбинът не даде възможност на противника си да надигне глава и стигна до 4:0, а след това и 5:0. Циципас намали изоставането си до 2:5 и след мини-пробив стигна до трета поредна точка. Джокович поведе с 6:3 и стигна до 3 шампионски точки. Първите две бяха неутрализирани и Циципас стигна до 5:6. При следващото отиграване Джокович успя да затвори мача и отново се изкачи на върха в Австралия и света!