ЦСКА се срина на студа в Норвегия и загуби от Бодьо

Норвежкият шампион Бодьо/Глимт срази ЦСКА с 2:0 в предпоследен мач от група „C“ на Лигата на конференциите и запази първата си позиция, продължавайки невероятната си серия на 22 срещи без поражение във всички турнири. Сондре Брунстад Фет (25) и Ерик Ботейм (85) вкараха головете за домакините, а „армейците“ записаха историческа първа загуба от норвежци в евротурнирите. Българският тим дори нямаше инкасирано попадение в срещите си с отбори от скандинавската страна, но допуснаха два гола на изкуствения терен на стадион „Аспмира“ при температури под нулата. В другия мач от групата Рома разби у дома Зоря (Луганск) с 4:0 и си осигури класиране за следващата фаза.

Стойчо Младенов направи една промяна в сравнение с последната среща от групата срещу украинския Зоря – на мястото на Яник Вилдсхут титуляр в Норвегия започна Тибо Вион. Треньорът на „червените“ заложи на играчи с по-дефанзивни функции в средата на терена – Вион, Юга и Жеферсон.

Домакините контролираха напълно събитията на терена през първата част и натиснаха още в началото, като още в третата минута Густаво Бусато трябваше да се намеси решително след фронтален удар от Ботейм, който три минути след това на празна врата се размина с топката.

„Червените“ атакуваха за първи път по-опасно в 19-ата минута, когато Кайседо надбяга Лоде и за момент се озова сам срещу вратаря, но почти на аутлинията. Нападателят потърси подаване към Йомов, който се засуети и бе блокиран преди да опита удар.

Натискът на норвежците доведе до гол в 25-ата минута на Сондре Брунстад Фет, който бе изведен с прехвърлящ пас от Амал Пелегрино и с едно докосване прати топката във вратата на Бусато за 1:0. Десетина минути след това Греъм Кери шутира от далеч, но след рикошет топката излезе в корнер.

Бодьо можеше да удвои аванса си в последната минута на полувремето, но Пелегрино пропусна сам срещу Бусато, пращайки топката покрай дясната греда. На повторенията се видя, че има засада, но нямаше вдигнат флаг на страничния съдия, а в този турнир няма и ВАР.

След почивката „червените“ все по-често поглеждаха в предни позиции, а домакините намалиха оборотите и рядко създаваха опасности. В 56-ата минута Кайседо стреля с десния крак, но след рикошет топката излезе във втори поредне корнер за ЦСКА. След неговото изпълнение Томас Лам стреля неточно с глава.

Влезлият като резерва Яник Вилдсхут и Тибо Вион не успяха да се разпишат от изгодни позиции, за да се стигне до 85-ата минута, когато Ерик Ботейм засече центриране на Ола Солбакен и оформи крайния резултат. В последните секунди след удар на Елиас Хаген топката се отби от десния страничен стълб.

„Армейците“ имат само една спечелена точка до момента в надпреварата и нямат шансове за продължаване напред. Бодьо пък е лидер в групата с 11 точки, а италианският Рома е втори с 10 след категоричната си победа над Зоря, който е с 6.