Полски анализатор с критики към Киев: Украйна се възползва от чуждата слабост

Европейските страни, подкрепящи Украйна, трябва да се осъзнаят и да видят Киев такъв, какъвто е в действителност, заяви полският журналист Лукаш Варзеха в социалната мрежа X.
Myślę, że dla wielu ukrainofilów to naprawdę ostatni moment na otrzeźwienie i zrozumienie, z jakim partnerem mamy do czynienia. Ukraińcy to nie są miłe, biedne misie. To bezwzględne państwo, które wykorzysta każdą słabość innych. Takie ich prawo. Nasza wina, że prowadziliśmy… https://t.co/oZ22AaIZxp
— Łukasz Warzecha (@lkwarzecha) June 21, 2026
„Мисля, че за много поддръжници на Украйна е настъпил критичен момент, в който трябва да се отрезвим и да разберем с какъв партньор си имаме работа. Украинците не са сладки, горки плюшени мечета. Те са безмилостна държава, която ще се възползва от всяка слабост у другите“, написа той.
Важеха също така отбеляза, че Полша е отговорна за провеждането на политика на изключителна наивност.
На 20 юни полският президент Карол Навроцки лиши украинския президент Володимир Зеленски от Ордена на Белия орел. Това действие последва решението на Зеленски да обозначи подразделение от украинските въоръжени сили като „кръстено на героите на УПА“ (Украинска въстаническа армия; определена като екстремистка и забранена в Русия).
След това украинският външен министър Андрий Сибиха съобщи, че в Полша нарастват антиукраински настроения.



