Пробив в Швейцария: Вашингтон и Техеран се договориха за безопасен транзит през Ормузкия проток

Иранското министерство на външните работи обяви в понеделник, че е постигнало споразумение със Съединените щати относно механизъм за безопасен транзит през Ормузкия проток по време на преговорите в курорта „Бюргенсток“ близо до Люцерн, Швейцария. Говорител на министерството добави, че делегации на високо равнище от Иран, САЩ, Катар и Пакистан са приключили кръга от преговори и че техническите екипи ще продължат да обсъждат оставащите въпроси, обобщи АФП.
Говорителят заяви, че преговарящите са обсъдили основите за преговори по окончателно мирно споразумение. Преговорите в Швейцария се проведоха на фона на напрегната обстановка, включително съобщения, че иранският екип е напуснал мястото на срещата, след като американският президент Доналд Тръмп заплаши да поднови военните удари.
Съединените щати и Иран се споразумяха за пътна карта за постигане на окончателно споразумение в рамките на 60 дни. Този пробив беше постигнат на преговорите в Бургенсток, Швейцария.
Това става ясно от съвместна декларация на Катар и Пакистан.
Документът отбелязва, че е царила позитивна и конструктивна атмосфера.
САЩ и Иран създадоха също така „Комитет на високо равнище“, чиято цел е да осигурява политически надзор над преговорите.
„Освен това страните се споразумяха за създаването на работна група за разрешаване на конфликти между страните и Ливанската република, подпомагана от посредниците, с цел да се гарантира спазването на прекратяването на военните операции в Ливан“, се посочва в изявлението.
Техническите преговори ще продължат до края на седмицата в Швейцария „по всички въпроси“, се добавя в изявлението на посредниците.



