Ботев (Пловдив) загуби минимално от ПАО, надява се силен реванш

Ботев Пловдив загуби 1:2 гостуването срещу Панатинайкос в първия мач от втория предварителен кръг на Лига Европа, но запази всички свои шансове за реванша на стадион „Христо Ботев“.

Александър Йеремеев даде аванс на ПАО още в 8-ата минута, когато се възползва от една балонно изсипана топка и с удар по тревата прати топката в мрежата на Матвей Игонен. В 44-ата минута Анастасиос Бакасетас вкара нов гол за Панатинайкос, разписвайки се от дузпа, отсъдена за нарушение на Йонас Там срещу Филип Джуричич. Ботев Пд върна гол в 70-ата минута след комбинация между резервите Мартин Секулич и Ален Корошец, вторият от които вкара на празна врата.

Мачът на Олимпийския стадион в Атина започна с домакински натиск за Панатинайкос, чиито футболисти опитаха да създадат положения пред вратата на Матвей Игонен, за да стигнат до ранен гол.

Така се стигна до 8-ата минута, когато футболистите на Душан Керкез изчистиха топката след ъглов удар. Тя обаче, стигна до Барт Схенквелд, който прати балонна топка към наказателното поле. В него Йонас Там покри Александър Йеремеев, който овладя топката и стреля по земя. Там се хвърли на шпагат, Матвей Игонен плонжира, но това не попречи на топката и тя влезе в долния десен ъгъл на вратата на „жълто-черните“ – 1:0 за Панатинайкос!

Пет минути по-късно Даниел Манчини получи извеждаща топка на дясното крило и центрира в наказателното поле, където Йеремеев не успя да засече топката в мрежата на пловдивчани.

Постепенно Ботев Пд вдигна оборотите, като в 17-ата минута Кристиан Нвачукву проби по лявото крило, подмина Уилиан Арао и се озова на стрелкова позиция, но се забави и ъгълът пред него се смали. Нигериецът все пак стреля, но Бартоломей Дронговски спаси.

Минута по-късно удар на Ивелин Попов след центриране на Николай Минков бе спасен от стража на „детелините“.

Панатинайкос обаче, си върна инициативата и Ботев Пд бе принуден да се върне в по-задни позиции. В 28-ата минута обаче, Дронговски трябваше да се намесва след удар от дистанция на Антоан Конте.

Десет минути преди края на редовното време на първото полувреме Антъни Уджа стигна до една центрирана топка вляво от вратата на ПАО и я насочи към Самуел Акере, който падна на земята след съприкосновение с Филип Младенович. Реакция от съдията Давид Фуксман или от ВАР не последва, въпреки че имаше основания да бъде отсъдена дузпа.

В 37-ата минута Николай Минков спря топката пред голинията след удар на Филип Джуричич.

Така се стигна до 43-ата минута, когато Николай Минков не можа да изчисти топката и бе пуснато извеждащо подаване към Филип Джуричич, който бе фаулиран от Йонас Там в наказателното поле и съдията от Израел отсъди дузпа за Панатинайкос. Зад топката застана Анастасиос Бакасетас, който с много силен удар прати топката в лявата част от вратата на Игонен в 44-ата минута, правейки резултата 2:0!

Втората част започна трудно за Ботев Пд, тъй като ПАО започна много активно в търсене на трети гол.

В 53-ата минута Йоргос Ваянидис нахлу от десния фланг към центъра и стреля с левия крак от границата на наказателното поле, но Игонен се отчете с добро спасяване.

Постепенно пловдивчани натиснаха, като в 58-ата минута Ивелин Попов центрира добре от пряк свободен удар. Вдясно от вратата Антонио Перера засече топката и я насочи към вратарското поле, където тя рикошира в Антоан Конте и излезе в аут.

Две минути след това гол на Александър Йеремеев не бе зачетен заради засада. В 64-ата минута пък удар на Тони Вилена бе блокиран от Там.

Резервите на Ботев Пловдив оказаха влияние върху мача в 70-ата минута, когато Ален Корошец отне топката при изнасяне на ПАО. Халфът изведе Мартин Секулич в наказателното поле вляво от вратата на Дронговски. Въпреки че можеше да стреля, деветката на Ботев не се полакоми и върна топката на Корошец, който прати топката в опразнената врата – гол за Ботев Пловдив с дебютния гол на словенеца!

Последва натиск на Пнатинайкос, като в 77-ата минута Йеремеев подаде към Филип Джуричич, който стреля технично с десния крак, но уцели напречната греда, а след това Йеремеев не се ориентира добре и не можа да вкара гол при добавката.

В 84-ата минута Ботев Пд осъществи страхотна контраатака, след като централните защитници на Панатинайкос сбъркаха. Последва извеждащ пас към Ехидже Укаки, който се сблъска с вратаря на домакините в наказателното поле. Първоначално съдията отсъди дузпа, но след преразглеждане с ВАР промени решението си и Ботев Пд не получи 11-метров наказателен удар.

По-добрите минути за „канарчетата“ продължиха, а тимът на Диего Алонсо действаше разконцентрирано и позволяваше гостите да създават положения пред вратата на Дронговски. Въпреки това, до края на мача повече голове не паднаха и така гръцкият гранд взе крехка преднина срещу Ботев преди мача на стадион „Христо Ботев“ в Пловдив.