Лудогорец започна поредния си европоход с лесна победа

Лудогорец победи с 3:1 грузинския шампион Динамо Батуми в домакинството си от първия квалификационен кръг на Шампионска лига.

Още преди почивката разградчани вкараха два гола, дело на Бърнард Текпетей в 13-ата минута и Рик Джонатан в 24-тата. В началото на втората част „орлите“ се поотпуснаха и гостите върна едно от попаденията чрез Владимер Мамучашвили. Аслак фон Витри обаче внесе спокойствие в редиците на родния първенец със страхотен гол от пряк свободен удар в 72-рата минута.

Така европоход №13 на „орлите“ започна по план. Те са в добра изходна позиция преди реванша в Батуми следващата седмица.

Мачът в Разград започна равностойно с атаки и към двете врати. Българският шампион обаче излезе напред в резултата с първата си по-добра голова възможност. „Орлите“ бяха подготвили заучено изпълнение на ъглов удар, с което изненадаха съперника. Тодор Неделев изпълни късо. Топката беше подадена на Рик Джонатан, който с рязко движение се освободи от пазача си и пусна към Бърнард Текпетей. Последва мощен удар по земя – без шансове за вратаря Рикардо Силва.

Малко след 15-ата минута на първото полувреме Лудогорец пропусна страхотен шанс да удвои преднината си. Текпетей взаимодейства чудесно на двойно подаване със свой съотборник и пусна към Руан Секо. От чиста позиция нападателят стреля в обсега на Силва, който изби.

Няколко минути по-късно Диниш Алмейда открадна топката и напредна с нея в крака. Централният бранител пробва удар от средна дистанция, но в аут.

В 24-ата минута Лудогорец вкара втори гол, като с две подавания матира противниковата защита. Руан Секо беше намерен с дълго подаване в центъра на терена. Той овладя на гърди и се обърна, след което изведе в коридор Рик Джонатан. Той се озова очи в очи с Рикардо Силва и го преодоля. Топката се отби от страничния стълб и попадна в мрежата.

В 41-вата минута удар на Текпетей от границата на наказателното поле попадна право в ръцете на Силва.

Във финалните секунди на първата част Лудогорец създаде поредната многоходова атака, завършила с точен удар. Неделев пусна надясно към Аслак фон Витри, който му върна топката. Моментално бе отправен удар, който Силва спаси. Моментално бе отправен удар, който Силва спаси. Веднага след това Руан Секо се озова сам срещу стража на Батуми, но в опита си да го копне извади топката в аут.

Три минути след началото на втората част Динамо Батуми най-сетне успя да пропука защитата на Лудогорец. Николоз Мали преодоля Сон и Диниш Алмейда и подаде към Хоноре Гомис. Неговият удар беше блокиран, но последва много опасна добавка на Владимер Мамучашвили. Сон застана на пътя на топката.

Десет минути по-късно Мали центрира от фланга. Падт изчисти, но не много убедително. Гомис стреля, а Неделев отклони в корнер.

В 62-рата минута по-активната игра на грузинския първенец даде резултат. Динамо съумя да намали изоставането си. Гомис и Жан Виктор разиграха на двойно подаване. Вторият преодоля Текпетей и пусна към Мамучашвили. Цялата отбрана на Лудогорец спря да играе, тъй като сякаш се чу звук от трибуните, наподобяващ съдийски сигнал. Такъв нямаше и Мамучашвили непритесняван прати топката в мрежата зад Падт.

Към 70-ата минута разградчани съумяха да си възвърнат спокойствието и самочувствието. Домакините получиха пряк свободен удар, а топката беше заложена фронтално срещу вратата на Силва. Аслак фон Витри завъртя топката над стената и преодоля вратаря за 3:1.

До края сериозни голови положения липсваха. Лудогорец видимо не предприемаше излишни рискове, явно удовлетворен от аванса от два гола. Четири минути преди изтичането на редовното време Падт направи рутинно спасяване след удар от дистанция. В 90-ата минута Диниш Алмейда засече с глава центриране от ъглов удар, но изпрати топката в аут.

Лудогорец – Динамо Батуми 3:1

1:0 Бърнард Текпетей 13′, 2:0 Рик Джонатан 24′, 2:1 Владимер Мамучашвили 62′, 3:1 Аслак фон Витри 72′