Изненада! Швейцария детронира Италия на Евро 2024

Действащият Европейски шампион е аут, след като Швейцария детронира Италия на „Олимпиащадион“ в първи мач от осминафиналите на Евро 2024! “Кръстоносците” спечелиха с 2:0 след попадения на Ремо Фройлер и Рубен Варгас. На четвътфиналите отборът на Мурат Якин ще се изправи срещу победителя от двубоя между Англия и Словакия.

Швейцария беше по-добрият отбор в хода на целия мач и напълно заслужено продължава напред на Евро 2024. Италия не създаде нито едно чисто положение и не принуди Ян Зомер да показва класата си.

Още в 1-ата минута Швейцария получи правото да изпълни корнер, но до опасност за Джанлуиджи Донарума не се стигна.

Началото на двубоя премина с доминация на „кръстоносците“ във владеенето на топката. Удари към двете врати липсваха.

В 19-ата минута Никола Барела изпълни хитро статично положение. Той намери Джовани ди Лоренцо, който обаче не успя да нацели топката. Дори да се беше стигнало до гол, той нямаше да бъде признат заради засада на защитника на Италия.

Пет минути след това Швейцария трябваше да открие резултата. Бреел Емболо бе изведен сам срещу Донарума. Матео Дармиан покри засадата. Емболо имаше цялото време на света, за да преодолее вратаря на Италия, но Донарума показа отличен рефлекс, за да запази паритета.

В 32-ата минута Рикардо Родригес пробва късмета си от далечно разстояние. Изстрелът му премина високо над вратата.

Пет минути по-късно по-добрата игра на швейцарците се отплати. Рубен Варгас получи на левия фланг и намери в наказателното поле Ремо Фройлер. Полузащитникът запази самообладение и отбеляза за 1:0.

В добавеното време на първата част „кръстоносците“ бяха близо до второ попадение. Фабиан Ридер изпълни пряк свободен удар отдясно на вратата. Изстрелът му бе коварен, но Донарума се намеси и с помощ от левия страничен стълб.

Началото на второто полувреме бе перфектно за Швейцария, след като само няколко секунди след подновяването на играта отборът на Мурат Якин удвои. Швейцарците разиграха по левия фланг. Топката стигне до Рубен Варгас, който със страхотен удар в горния ляв ъгъл не остави шансове на Донарума.

В 52-ата минута „кръстоносците“ можеха сами да върнат Италия в мача. Играч на „Скуадра Адзура“ центрира, а Михел Аебишер насочи кълбото с глава към собствената си врата. Все пак топката се отби в левия страничен стълб и не се стигна до попадение.

21 минути след това резервата Матео Ретеги отправи първия точен удар за Италия в двубоя. Изстрелът обаче бе лек и не затрудни Ян Зомер.

В 74-ата минута Ретеги свали топката с глава към партньора си в атака Джанлука Скамака. Той стреля, но кълбото се отби в дясната греда. При положението останаха сериозни съмнения за засада.

След това Николо Фаджоли и Скамака стреляха от далечно разстояние. Изпълненията им бяха много неточни.

В 77-ата минута в игра за Швейцария се появи нападателят на Лудогорец Квадво Дуа.

До края на мача отборът на Якин затвори пространствата пред вратата си и Италия не стигна до опасни положения.

ШВЕЙЦАРИЯ – ИТАЛИЯ 2:0

1:0 37′ – Ремо Фройлер

2:0 46′- Рубен Варгас