Испания удари Италия с автогол и е на 1/8-финал на Евро 2024

Испания победи Италия с минималното 1:0 в мегасблъсъка от група „B“ на Европейското първенство. Момчетата на Луис де ла Фуенте бяха по-добрият отбор през по-голямата част от мача, но победиха само с един гол разлика, който падна след като Рикардо Калафиори прати топката в собствената си врата.

Испанците се класираха за следващата фаза като първи в групата. Италия е втори с 3 точки, а Албания и Хърватия имат по 1. В последния кръг от груповата фаза Испания ще срещне Албания, а Италия – Хърватия.

Още във втората минута Нико Уилямс центрира в наказателното поле, където Педри игра с глава, но Джанлуиджи Донарума с една ръка отклони топката.

В 10-ата минута Джанлука Скамака се впусна в атака, но при опита му да върне топката назад, Родри бе на място, за да поеме контрола. В ответната атака Мората центрира към Нико от границата на наказателното поле, но футболистът на Атлетик Билбао стреля неточно с глава.

В следващите минути испанците задържаха повече топката, но без да успеят да създадат опасност за Джанлуиджи Донарума.

В 24-ата минута Ламин Ямал проби добре през центъра и пусна към Алваро Мората, но нападателят на Атлетико Мадрид се забави и ударът му бе отразен от Донарума. Минута след това Фабиан Руис пробва рефлекса на Донарума с изстрел от дистанция, но италианският страж с една ръка не допусна на топката да влезе във вратата му.

Испанците продължиха с постепенните атаки и многото пасове, докато италианците изчакваха грешки на момчетата на Луис де ла Фуенте.

В 41-ата минута Фабиан Руис пак опита изстрел от дистанция и Донарума отново улови.

В края на полувремето италианците отправиха първия си удар от началото на мача – Федерико Киеза стреля високо над вратата, пазена от Унай Симон.

След почивката Лучано Спалети направи две промени в състава си – Браян Кристанте и Андреа Камбиасо влязоха на местата на Жоржиньо и Давиде Фратези.

В 52-ата минута Кукурея върна към Педри, но халфът на Барса пропусна от чиста позиция да накаже Донарума.

В 55-ата минута след поредния пробив отляво на Нико Уилямс, който центрира, а Алваро Мората продължи с глава, за да принуди Рикардо Калафиори да си отбележи автогол.

Пет минути по-късно Ламин Ямал отправи хубав удар, който мина на сантиметри от целта.

В 66-ата минута Ретеги пусна остър пас към Браян Кристанте, но футболистът на Рома не успя да отиграе.

В 71-ата минута с майсторско изпълнение Нико Уилямс уцели гредата.

Три минути след това Лоренцо Пелегрини стреля над вратата от пряк свободен удар. В оставащите минути до края на мача италианците търсеха все по-усилено изравнителното попадение. В 86-ата минута след центриране от корнер Унай Симон улови топката.

ИСПАНИЯ – ИТАЛИЯ 1:0

1:0 Рикардо Калафиори 55′ (авт)