Англия удари Сърбия на Евро 2024 без да блести

Англия се наложи над Сърбия с 1:0 на „Фелтинс Арена“ в Гелзенкирхен, дома на Шалке, в първия си мач в група C на Европейското първенство в Германия. Единственото попадение в срещата бе дело на Джуд Белингам в 13-ата минута. „Трите лъва“ не успяха да разгърнат класата си, като демонстрираха много постна продукция, но в крайна сметка стартираха участието си на Евро 2024 с три точки.

„Трите лъва“ установиха трайно владение на топката в дебютните минути на срещата, в които обаче не застрашиха с удар вратата на Сърбия, пазена от Педраг Райкович.

Англия успя да излезе напред в резултата с първия си удапр към сръбската врата в срещата. В 13-ата минута Букайо Сака напредна по дясното крило, стигна до крайната линия и центрира на втора греда, където Джуд Белингам нахлу мощно, извиси се и прати с глава топката в мрежата, не оставяйки никакви шансове на Райкович да се намеси. Ударът на младата перла на „трите лъва“ бе със скорост от 61 км/ч.

Андрия Живкович се възползва от колебание на Трент Александър-Арнолд в близост до собствената си врата в 20-ата минута. Футболистът на гръцкия ПАОК отне лесно и комбинира с Александър Митрович, който обаче стреля покрай левия страничен стълб на вратата, пазена от Джордан Пикфорд.

„Трите лъва“ пропуснаха златна възможност да удвоят преднината си в 25-ата минута, когато Букайо Сака изведе Кайл Уокър по дясното крило на нападението. Крайният бранител навлезе в наказателното поле и се опита да пусне топката покрай сръбския страж, но не успя да намери очертанията на вратата.

До края на първото полувреме темпото бе ниско, но англичаните владееха топката в по-големи периоди от време.

Англия продължи да бъде по-активният отбор и на старта на второто полувреме. В 56-ата минута Трент Александър-Арнолд стреля от средна дистанция, но Педраг Райкович съумя да се намеси.

Футболистите на Сърбия имаха неоснователни претенции за дузпа в 59-ата минута след сблъсък между Александър Митрович и Киърън Трипиър в наказателното поле на Англия, но Даниеле Орсато направи знак, че играта трябва да продължи.

Джаръд Боуен напредна по дясното крило в 76-ата минута, като центрира на втора греда, където Хари Кейн се извиси и стреля с глава, но Педраг Райкович се намеси. Топката рикошира в напречната греда на сръбската врата, след което футболист на „плавите“ съумя да изчисти.

Душан Влахович стреля от границата на наказателното поле на Англия, но Джордан Пикфорд се намеси по страхотен начин. Душан Тадич центрира от последвалия корнер, но топката бе изчистена. Велко Бирманчевич шутира от границата на наказателното поле, а в последния възможен момент Хари Кейн успя да блокира удара на футболиста на Спарта Прага с глава в 83-ата минута.

Сергей Милинкович-Савич опита удар от средна дистанция в 89-ата минута, но топката премина покрай левия страничен стълб на вратата на Пикфорд.