Гърция е в еуфория! Олимпиакос триумфира в Лига Европа!

Олимпиакос спечели третото издание на Лигата на конференциите по драматичен начин, след като надви Фиорентина с 1:0 с гол на Аюб Ел Кааби дълбоко във второто продължение на двубоя. По този начин гръцкият тим спечели исторически първи трофей от европейските клубни турнири.

Олимпиакос и Фиорентина завършиха при нулево равенство в редовното време, а попадението на героя за „червено-белите“ Аюб Ел Кааби в 116-ата минута донесе трофея за пирейци на стадион „Агия София“ в Атина.

Олимпиакос започна много активно срещата. В 4-ата минута Даниел Поденс тръгна на пробив по лявото крило, навлезе навътре и потърси долния ляв ъгъл на вратата, но Пиетро Терачано демонстрира страхотен рефлекс и отрази.

Само минута по-късно Кристиан Куаме смени фронта на нападението на своя тим, намерийка Николас Гонсалес, който размина бранител на Олимпиакос, за да подаде към Андреа Белоти, който не успя да намери очертанията на вратата.

Фиорентина прати топката във вратата на Олимпиакос още в 9-ата минута, когато след заучено положение при изпълнение на корнер, Кристиано Бираги центрира към Никола Миленкович, който с удар ниско по тревата реализира. След проверка на ситуацията с ВАР попадението не бе зачетено заради засада на бранителя на „виолетовите“.

След центриране в наказателното поле на Олимпиакос в 20-ата минута Андреа Белоти свали с глава към Джакомо Бонавентура, който стреля от близко разстояние, но Константинос Цолакис отрази.

След центриране от корнер в наказателното поле на Фиорентина в 25-ата минута Даниел Поденс засече, но Терачано се намеси рутинно и отрази.

Топката бе центрирана на втора греда към Кристиан Куаме, който стреля от малък ъгъл, но Цолакис отрази. Последва добавка от страна на Нико Гонсалес в 38-ата минута, но аржентинецът не намери очертанията на вратата на Олимпиакос.

Това бе и всичко по-интересно през първото полувреме на стадион „Света София“ в Атина. По време на полувремето имаше напрежение в сектора на Фиорентина след провокация от страна на привържениците на Олимпиакос, като се наложи част от футболистите на „ла виола“ да се доближат до сектора, за да успокоят страстите.

В началните минути на второто полувреме двата отбора играха много предпазливо, като логично не се стигна до чисти положения пред някоя от двете врати.

Първото по-опасно положение за втората част бе на сметката на Фиорентина. В 65-ата минута след центриране от корнер, Никола Миленкович се извиси над всички и стреля с глава, но неточно.

Кристиан Куаме получи топката в наказателното поле и се опита веднага да стреля в 69-ата минута. Котдивоарецът не успя да натисне топката, но дефектът се превърна в ефект, като малко раздели нападателя на Фиорентина от това да прехвърле Цолакис, който обаче успя да се намеси.

Олимпиакос пропусна златна възможност да излезе напред в резултата в 80-ата минута, когато след центриране от статично положение в наказателното поле на Фиорентина Висенте Ибора се извиси и стреля с глава, но топката премина на милиметри от десния страничен стълб на вратата, пазена от Пиетро Терачано.

До края на редовното време нито един от двата тима не успя да си проправи път противниковата врата, което означаваше – продължения.

Олимпиакос бе по-активният от двата от тима на старта на първото продължение. В 94-ата минута футболистите на гръцкия тим имаха претенции за дузпа след игра с ръка на Мартинес Куарта, но главният орбитър Артур Соареш Диаш не ги уважи.

Стеван Йоветич напредна с топката в краката си и навлезе в наказателното поле, за да отправи опасен удар към долния ляв ъгъл на вратата, но Пиетро Терачано се разтегна и успя да отрази в 96-ата минута.

Фиорентина имаше златна възможност да стигне до важен късен гол в 110-ата минута. Лукас Белтран получи топката по лявото крило и комбинира с Антонин Барак, който пропусна за Жонатан Иконе. Той от своя страна стреля с първото си докосване, но Константинос Цолакис демонстрира страхотен рефлекс и успя да избие.

Олимпиакос нанесе своя решителен удар в 116-ата минута! Сантиаго Хесе получи топката по лявото крило на нападението на „червено-белите“, след което си проправи място, за да центрира коварно топката, която тупна точно пред Лука Раниери. Аюб Ел Кааби изпревари бранителя на Фиорентина и плонжира, за да отправи удар с глава, с който изпрати топката в долния десен ъгъл на вратата, не оставяйки никакви шансове на Пиетро Терачано да отрази.