Ботев (Пд) е новият носител на Купата на България след невероятна драма

Ботев Пловдив е новият носител на Купата на България след уникална драма! За четвърти път в своята история „жълто-черните“ триумфираха с трофея след успех с 3:2 срещу шампиона Лудогорец на Националния стадион „Васил Левски“.

Головете за пловдивчани вкараха Антоан Конте, Мартин Секулич и Уме Емануел. За Лудогорец точни бяха Квадво Дуа и Руан Секо.

Последният се превърна в големия грешник за разградчани. Дълбоко в добавеното време той можеше да вкара мача в продължения, но пропусна да вкара от дузпа.

Така седем години по-късно историята се повтаря. Ботев Пловдив отново е носител на Купата. За последно го стори през 2017-а. Тогава на финал пак Лудогорец бе победен от „канарчетата“.

Така седем години по-късно историята се повтаря. Ботев Пловдив отново е носител на Купата. За последно го стори през 2017. Тогава на финал пак Лудогорец бе победен. Останалите две спечелени от Ботев Купи са от сезон 1961/62 и 1980/81.

Не на последно място: освен спечеления трофей Ботев Пловдив се класира за евротурнирите през следващия сезон. Нещо повече. „Канарчетата“ получават квота за втория по сила ЕКТ Лига Европа.

Още в 4-тата минута Ботев Пловдив изненадващо излезе напред в резултата. „Канарчетата“ изпълниха късо ъглов удар. Ивелин Попов центрира към Антоан Конте. Капитанът на разградчани Антон Недялков увисна, а Конте преодоля с глава Дамян Христов.

Само четири минути по-късно резултатът беше изравнен. Лудогорец вкара за 1:1. Рик Джонатан комбинира добре с Кайо Видал, който бе в наказателното поле и отклони към Квадво Дуа. Нападателят елегантно овладя и с лекота преодоля Хидайет Ханкич. Имаше съмнения за засада, но Константинос Балоянис беше на една линия с Дуа.

Определено символичните гости бяха раздразнени от ранния гол, който получиха и се хвърлиха в атака. До 12-ата минута те стигнаха до два удара, които преминаха покрай целта. С пропуски се отчетоха Рик и Дуа.

Четвърт час след началото „жълто-черните“ сбъркаха в защита. Деветката на Лудогорец Квадво Дуа се измъкна зад бранителите на пловдивския тим и се озова очи в очи с Ханкич, но от малък ъгъл не съумя да го преодолее. Стражът добре скъси дистанцията.

В 31-вата минута Ханкич направи се отчете с решаващо спасяване. Ботев отново сбърка в собствената си половина. Педро Нареси проби и стреля в горния десен ъгъл на вратата, но Ханкич успя да спаси. При последвалия корнер Якуб Пьотровски стреля опасно с глава, но над напречната греда.

Пет минути преди почивката пловдивчани оцеляха като по чудо. При центриране от статично положение Антон Недялков се завъртя и стреля ефектно от чиста позиция. Ханкич реагира блестящо, плонжира и спаси „канарчетата“.

В самия край на първата част Ботев Пловдив отново излезе напред в резултата. Мартин Секулич бе изведен в коридор. Таранът на „жълто-черните“ се озова очи в очи с Дамян Христов и с шут по земя реализира. Получи се неприятен сблъсък. Стражът на „орлите“ бе ударен с коляно в главата от Секулич, но след като голмайсторът вече беше пратил топката в мрежата. Така че нямаше причина попадението да бъде отменяно. Така двата отбора се оттеглиха за 15-минутна почивка при аванс в полза на Ботев Пловдив.

На почивката старши треньорът на Лудогорец Георги Дерменджиев беше принуден да прави смяна. На мястото на Дамян Христов в игра се появи четвъртият вратар на разградчани Пламен Пепеляшев. Юношата на клуба трябваше веднага да се намесва при удар на Секулич по диагонала и го направи по чудесен начин.

Към 50-ата минута дойде ред на Ханкич да се намесва. Педро Нареси проби отляво и стреля от границата на наказателното поле. Стражът на Ботев внимаваше и спаси. Последва мигновен отговор на Ботев. Секулич успя да се справи с Ноа Сонко Сундберг и Диниш Алмейда и комбинира с Ивелин Попов. Бившият капитан на националния отбор успя да стреля, но в аут.

Осем минути по-късно Ботев Пловдив изчака своя миг. „Канарчетата“ се възползваха от факта, че съперникът е високо изнесен в предни позиции. Сонко Сундберг сбърка фатално и подари топката на Мохамед Брахими. Той направи страхотен рейд отляво и комбинира с Уме Емануел. От непосредствена близост атакуващият футболист на Ботев преодоля Пепеляшев за 3:1.

В 68-ата минута Лудогорец пропусна златен шанс да се върне в мача. Квадво Дуа беше намерен в наказателното поле с центриране отдясно. Нападателят беше с гръб към вратата, но успя да комбинира с Пьотровски. Полякът стреля по земя – покрай левия страничен стълб на вратата на Ханкич.

Три минути по-късно Лудогорец намали изоставането си и върна интригата в срещата. Капитанът Антон Недялков беше изведен в наказателното поле. Той сви по земя към Руан Секо, който я насочи в долния десен ъгъл на вратата.

В 77-ата минута Брахими и Педро Нареси се сдърпаха след единоборство около централната линия. Футболистът на Ботев перна в лицето съперника. Съдията прецени, че ударът в лицето не е за червен картон и раздаде само жълти.

Пет минути преди изтичането на редовното време Лудогорец получи пряк свободен удар на средно-голяма дистанция от вратата на Ханкич. Влезлият преди малко в игра Тодор Неделев стреля директно, но високо над напречната греда.

Секунди по-късно Антоан Конте завърши с мощен шут много опасна контраатака. Ботевистите бяха трима срещу двама, но опитът на бранителя бе много неточен.

В добавеното време на срещата Лудогорец осъществи масиран натиск и в самия край последва центриране пред вратата на Ханкич. След голямо единоборство топката беше изчистена смело напред от Ботев, но Драгомир Драганов беше привикан на ВАР-мониторите за фал на Антоан Конте срещу Диниш Алмейда. След кратко преразглеждане реферът посочи бялата точка за още по-драматичен финал.

Зад топката застана Руан Крус, който стреля изключително неточно над вратата на Ханкич, а това беше и последното действие в срещата. Триумфът остана за Ботев Пловдив.