Сензация! Борусия (Дортмунд) разплака ПСЖ и е на финал за ШЛ

Борусия Дортмунд се класира за трети път в историята си на финал в Шампионската лига! Това стана факт, след като „жълто-черните“ победиха ПСЖ в полуфиналния мач-реванш с 1:0 и с общ резултат 2:0 се класираха за финала, който ще бъде на 1 юни на „Уембли“ в Лондон.

Мачът на „Парк де Пренс“ бе решен с гол в 50-ата минута, когато Матс Хумелс засече с глава центриране на Юлиан Бранд и прати топката неспасяемо в долния ляв ъгъл на вратата на парижани. ПСЖ пък бе напълно изоставен от късмета в мача, удряйки четири греди чрез Уарън Заир-Емери, Нуно Мендеш, Килиан Мбапе и Витиня.

В спора за трофея от най-силния европейски клубен турнир вестфалци ще играят срещу победителя от мегасблъсъка между Реал Мадрид и Байерн Мюнхен.

Мачът на „Парк де Пренс“ започна с шанс за гостите. Иън Маатсен центрира в наказателното поле и Никлас Фюлкруг стреля с глава, но неточно. При ответната атака Грегор Кобел излезе добре и улови една топка, която бе пратена от фланга в наказателното му поле.

В първите минути играта бе равностойна, а в 12-ата минута Лукас Бералдо блокира удар на Карим Адейми.

Минута по-късно Гонсало Рамош получи топката на дъгата на наказателното поле, овладя си топката, завъртя се и стреля, но ударът му мина вдясно от вратата на Грегор Кобел.

Борусия Дортмунд стигна до добро положение в 19-ата минута, когато Никлас Фюлкруг задържа добре топката в наказателното поле след центриране от ъглов удар и подаде към Юлиан Риерсон, но той уцели външната част на мрежата.

Темпото на мача бе високо, но чистите голови положения липсваха, тъй като и двата отбора действаха много внимателно в защита.

След половин час игра Килиан Мбапе влезе с топка в крака към наказателното поле и подаде към Уорън Заир-Емери. Той разтегли надясно към Усман Дембеле, който стреля, но топката мина над вратата на „жълто-черните“.

Постепенно ПСЖ опита да притисне своя съперник в търсене на гол. В 35-ата минута Мбапе получи топката в наказателното поле, но стреля много слабо. Дортмунд веднага поде контраатака, при която Карим Адейеми нахлу в наказателното поле и шутира, но Джанлуиджи Донарума направи страхотно спасяване.

Секунди преди края на редовното време на първото полувреме Фабиан Руис стреля извън наказателното поле. Топката рикошира застрашително от Нико Шлотербек и напусна очертанията на терена. След ъгловия удар не последна нещо по-сериозно за вратата на Кобел и това бе последното съществено действие за първото полувреме.

ПСЖ започна силно втората част, като в 47-ата минута Мбапе центрира отдясно. След рикошет в главата на Марсел Забицер, топката стигна до Гонсало Рамош, но той не успя да я отиграе. Все пак, топката стигна на далечната греда, където Заир-Емери стреля от малък ъгъл, но уцели гредата.

Така се стигна до 50-ата минута, когато Юлиан Бранд центрира от ъглов удар вдясно от вратата на домакините. Във вратарското поле Матс Хумелс се позиционира най-добре и с глава насочи топката неспасяемо в долния ляв ъгъл на вратата, пазена от Джанлуджи Донарума – 1:0 за Борусия Дортмунд и 2:0 в общия резултат!

Последва стихиен натиск на ПСЖ, но Дормунд се защитаваше добре и опитваше късмета си на контраатака.

След час игра Витиня нахлу в наказателното поле с топка в крака и подаде към Рамош, който стреля директно, но топката мина над напречната греда.

В 61-ата минута ПСЖ уцели още веднъж гредата. Топката стигна до Нуно Мендеш, който шутира от дистанция, но топката разтресе левия страничен стълб на вратата на Дортмунд.

Четири минути след това съдията Даниеле Орсато отсъди нарушение на Хумелс срещу Усман Дембеле, като останаха съмнения дали нарушението е на линията на наказателното поле или извън нея. В крайна сметка Орсато посочи, че трябва да се изпълни пряк свободен удар току пред наказателното поле на вестфалци. С удара се нагърби Марко Асенсио, но топката рикошира в стената и след това бе изчистена от Маатсен, въпреки претенциите на играчите на Луис Енрике, че нидерландецът е играл с ръка в наказателното поле.

Натискът на французите продължи, а Борусия трябваше да се отбранява в опит да съхрани аванса си.

В 77-ата минута хората на Един Терзич повториха упражнението от момента с гола. Бранд центрира от корнер, Хумелс стреля с глава и прати топката в мрежата, но бе отсъдена засада и голът не бе зачетен.

Осем минути преди края на редовното време Кан-ин Лий центрира добре от пряк свободен удар. В наказателното поле на германците Маркиньос игра с глава, но прати топката встрани от вратата.

В 86-ата минута ПСЖ удари трета греда в мача и общо пета в двата полуфинални мача. Топката стигна до Мбапе, който бе оставен сам в наказателното поле, но не успя да отправи добър завършващ удар и топката удари напречната греда!

Две минути по-късно парижани удариха четвърта греда, като този път топката бе изстреляна от Витиня от дистанция, но топката рикошира отново в напречната греда.

В последните минути от мача ПСЖ сякаш се предаде, виждайки, че късметът го е изоставил, докато Борусия Дортмунд продължи да се държи здраво в отбрана.

Така дойде и последният съдийски сигнал, който ознаменува победата за Борусия Дортмунд, който елиминира пълния със звезди състав на ПСЖ и за трети път в историята си се класира за финал в Шампионската лига. До този момент, вестфалци са с равен баланс на финали – 1 победа и 1 загуба, след като през 1997 г. Дортмунд победи Ювентус с 3:1, а през 2013 г. загуби от Байерн Мюнхен с 1:2.

Съперник на „жълто-черните“ на финала, който ще бъде на 1 юни на „Уембли“ ще бъде победителят от другия полуфинал – Реал Мадрид или Байерн Мюнхен.