Евертън шокира Ливърпул в дербито на Мърсисайд

Евертън постигна първа победа над Ливърпул у дома на „Гудисън Парк“ от 2010 г. насам, побеждавайки тима на Юрген Клоп с 2:0 в отложен двубой от 29-ия кръг на Висшата лига.

Джаред Брантуайт и Доминик Калвърт-Люин донесоха изключително сладката победа за „карамелите“ в дербито на Мърсисайд, като загубата поставя Ливърпул в много неизгодна позиция в битката за титлата.

Тимът на Шон Дайш събра 33 точки с успеха си над градския съперник и се намира на 16-ото място, докато Ливърпул остава втори със 74 точки, докато лидерът Арсенал е със 77, а Манчестър Сити е трети със 73 точки, но с 2 мача по-малко от преките си съперници.

Мачът на „Гудисън Парк“ започна по-силно за домакините, които в 6-ата минута осъществиха страхотна атака, при която Алисон повали Доминик Калвърт-Люин в наказателното поле. Съдията Анди Мадли отсъди дузпа, но след преразглеждане на ситуацията, стана ясно, че има засада и реферът отмени решението си.

Седем минути след това Дуайт Макнийл центрира в наказателното поле, където Бен Годфри засече топката с глава, но ударът му бе неточен.

След 17 минути игра Алисон блесна с невероятно спасяване при удар с глава на Калвърт-Люин.

Десет минути след това защитата на „червените“ рухна. Удар на Годфри бе блокиран от Андрю Робъртсън, но топката стигна до Джаред Брантуайт и той порази вратата на Ливърпул – 1:0 за Евертън!

Десет минути преди края на редовното време Дарвин Нуньес пропусна страхотен шанс при удар от наказателното поле, когато Джордан Пикфорд спаси.

В самия край на полувремето вратарят на Евертън направи нова витална намеса, този път при удар на Луис Диас.

Дванадесет минути след началото на втората част Макнийл си освободи място за изстрел, но Алисон внимаваше и спаси.

При ъгловия удар Макнийл качи топката на главата на Калвърт-Люин и той порази мрежата на Ливърпул за 2:0.

Последваха по-силни минути за тима на Юрген Клоп, като в 70-ата минута удар на Луис Диас рикошира в десния страничен стълб.

До края на двубоя тимът на Юрген Клоп опита да притисне своя съперник и да стигне до почетен гол, но хората на Шон Дайш не поддадоха и зарадваха феновете си с победа, която е жизнено важна за Евертън в битката му за оцеляване и която до голяма степен компрометира шансовете на Ливърпул в битката за титлата.