Без категория

Левски постигна трудна, но сладка победа над Славия

Левски спечели изключително трудно с 2:0 най-старото столично дерби. На стадион „Георги Аспарухов“ Рикардиньо вкара преди почивката, а крайният резултат оформи Марин Петков дълбоко в добавеното време на мача.

Домакините показаха две противоположни лица. През първото полувреме те доминираха, но вкараха само гол. След почивката изцяло отстъпиха инициативата на противника. Славия имаше безброй шансове да изравни, но заради пропуски и добри намеси на Пламен Андреев не съумя да го стори.

Така се стигна до добавеното време на срещата, когато при бърза контраатака Марин Петков сложи окончателната точка на спора, оформяйки крайния резултат 2:0.

След победата левскарите са четвърти в класирането с актив от 51 точки, докато Славия остава 11 с 29, колкото има и Берое.

„Сините“ влязоха настървено в мача и създадоха сериозни проблеми за противниковата защита. Още във 2-рата минута Светослав Вуцов трябваше да се намесва решаващо. Вратарят на Славия спаси удар на Патрик-Габриел Галчев от ъгъла на наказателното поле.

При последвалия корнер Евертон също отправи много опасен изстрел. Топката летеше под напречната греда на Вуцов. Националът пак съумя да покаже класа и спаси.

Домакините продължиха с натиска, а защитата пред Вуцов беше безобразна. Това ядоса много вратаря, който обаче продължи да бъде безгрешен. В 14-тата минута Мислович изскочи сам срещу него, но не успя да го преодолее.

Джавад Ел Джемили също се опита. Офанзивният халф направи чудесен индивидуален пробив. Вуцов застана на пътя на топката и за пореден път се намеси във важен момент.

Към средата на първата част дойде дискусионно отсъждане на Радослав Гидженов, което беше потвърдено от отговорника за ВАР Валентин Железов. При атака отдясно Марин Петков получи в наказателното поле. Преди да отправи удар, беше препънат от Емил Мартинов. Въпреки че имаше контакт, не последва никаква реакция от съдиите.

Славия отговори и създаде два голови шанса на свой ред. Владимир Николов беше намерен в предни позиции.

Нападателят влезе в наказателното поле и пробва мощен шут, който беше много неточен. Малко след това Чунг Нгуен До пробва късмета си с шут от дистанция – право в ръцете на Пламен Андреев.

В 38-ата минута домакините най-сетне успяха да преодолеят Вуцов и излязоха напред в резултата. Мислович намери Рикардиньо около дъгата на наказателното поле. Бразилецът се обърна и с хубав удар прати топката в мрежата.

Малко преди почивката се появи още работа за Гидженов и ВАР. Ертан Томбак сбърка в близост до наказателното поле и подари топката на Ел Джемили. Той намери Рикардиньо, който се озова на чиста позиция, но беше фаулиран при грубо влизане на Венцислав Керчев. Гидженов посочи бялата точка, но беше привикан от ВАР за засада на Рикардиньо малко преди фаула на Керчев.

В действителност централният нападател на Левски беше в нередовна позиция. Той посегна към топката и я отклони много леко. Гидженов заедно със страничният съдия Иво Колев гледаха заедно положението и прецениха, че трябва да бъде отсъдена засада.

Малко след това подобен пропуск направи Владимир Николов. Десетката на „белите“ избяга от Ван дер Каап, но стреля от външната страна на мрежата.

В 55-ата минута Кристиан Димитров изчисти с глава центриране. Топката попадна в Емил Стоев, който отправи плътен диагонален удар по земя. Топката обаче премина покрай десния страничен стълб на вратата на Андреев.

Гостите продължаваха да са изключително активни в предни позиции. Защитата на Левски имаше много сериозни проблеми. На два пъти Сораков излизаше сам срещу Пламен Андреев, като имаше засада. Ситуацията обаче се разиграваше заради наличието на ВАР.

При първия опит Сораков преодоля Андреев, но попадението логично не беше зачетено. Във втория случай засадата не беше толкова очевидна, а влезлият от резервната скамейка Сораков реши да подава, но защитник на Левски изчисти от голлинията, след което асистентът на Гидженов вдигна своя флаг.

Десетина минути преди изтичането на редовното време Ван дер Каап извърши нарушение край страничната линия. Тони Тасев пробва да изненада Пламен Андреев с мощен директен удар. Младият вратар на Левски обаче съумя да избие. Малко след това опасен удар на Сораков премина покрай вратата на домакините.

В 85-ата минута трибуните на „Георги Аспарухов“ утихнаха при голям пропуск на Славия. Иван Минчев центрира от фал. Исак Соле свали с глава към Велко Йеленкович, който от много чиста позиция прати топката над напречната греда.

В добавеното време Славия направи нов пропуск. Пламен Андреев спря удар от близка дистанция. „Сините“ се възползваха от факта, че противникът е вабанк и  съумя на контраатака да вкара втори гол. Левскарите бяха в ситуация трима срещу един. Защитата на „белите“ успя бързо да се регрупира.

Джавад Ел Джемили обаче намери Марин Петков на стрелкова позиция, който с мощен удар с десния крак порази мрежата на Вуцов. Никакви шансове за вратаря. Билал Бари, който се завърна в игра в официален мач, изигра много важна роля с позиционирането си около вратарското поле.