Левски се възползва от безумна грешка и спечели срещу Пирин

Левски спечели първия си официален мач през 2024-та година. „Сините“ се наложиха с 2:1 срещу Пирин като гост в мач от 21-вия кръг на efbet Лига.

Столичани трябваше да се съобразяват с развоя на събитията. Те поведоха рано с гола на Марин Петков, но Юго Комано изравни. Малко след това Левски остана с човек по-малко. С дискусионен червен картон беше изгонен Хосе Кордоба.

В началните минути на срещата Левски доминираше във владението на топката. В 7-ата минута гостите излязоха напред в резултата, възползвайки се от първия си шанс за гол. Патрик-Габриел Галчев изпълни странично хвърляне. Асими Фадига пропусна зад гърба си. Топката отиде в Рикардиньо, който с първото докосване я обработи, а с второто стреля. Максим Ковальов съумя да избие, но при добавката Марин Петков нямаше как да пропусне.

Четвърт час след началото благоевградчани отвърнаха и изравниха резултата. Левски загуби топката пред наказателното поле на Пирин и тръгна бърза контраатака. Преотстъпеният от ЦСКА Асен Дончев получи на десния фланг и с чудесен пас разцепи защитата на „сините“. Юго Комано се откъсна сам срещу Пламен Андреев и с хубав удар по земя порази мрежата.

В 27-ата минута Пирин подхвана нова опасна контраатака. Голмайсторът Комано се втурна по крилото. Той опита да изведе Аймен Суда, но Хосе Кордоба се намеси.

Две минути по-късно Ел Джемили стреля директно от пряк свободен удар. Получи се рикошет в стената. Ковальов не беше съвсем убедителен, но успя да спаси.

Секунди след това отново при фал късметът покри „орлетата“. Патрик-Габриел Галчев шутира в напречната греда.

В 34-тата минута Левски остана с човек по-малко. С директен червен картон беше изгонен Хосе Кордоба. Асен Митков сбърка пред наказателното поле. Комано се откъсна зад защитата на столичани и излизаше сам срещу Андреев. Кордоба го дръпна за ръката, а нападателят на Пирин се строполи на земята. Първоначално главният съдия Никола Попов го предупреди официално, но бе повикан от ВАР да преразгледа ситуацията. Въпреки че Келиан ван дер Каап беше много близо до Кордоба, панамецът беше последен в защитата. При изпълнението на прекия свободен удар Андрей Йорданов завъртя топката над стената, но покрай целта.

В 40-ата минута Левски отново поведе след уникална глупост на Маду Диане. Защитникът на Пирин реши да дриблира на метър от вратарското поле. Рикардиньо го притисна и успя да чукне топката в мрежата. Ковальов нямаше никакви шансове да реагира.

Веднага след това домакините отново можеха да изравнят. Суда беше намерен в наказателното поле на Левски след изпълнение на тъч. Той овладя и пробва да изненада Пламен Андреев от малък ъгъл. Младият вратар на „сините“ реагира и спаси с крак.

В началото на второто полувреме Левски играеше предпазливо, навярно заради факта, че бе с човек по-малко. Играта бе спряна за около пет минути, когато феновете на гостуващия тим запалиха факли и предизвикаха задимяване.

В 62-рата минута Цунами центрира меко отляво. Рикардиньо засече с глава, но право в ръцете на Ковальов.

Две минути по-късно Галчев опита да изненада вратаря с удар от малък ъгъл при изпълнение на фал. Ковальов внимаваше и боксира. Нямаше футболист на Левски в добра позиция за добавка.

В 76-тата минута Левски пропусна да реши всичко с трети гол. При разбъркване в наказателното поле Кристиан Димитров насочи топката към мрежата. Защитник успя да изчисти от голлинията. Топката стигна до Марин Петков, който намери Фабио Лима. Бразилецът стреля, но Ковальов се отчете с феноменално спасяване.

В 84-тата минута Галчев центрира в наказателното поле. Марин Петков беше оставен сам на далечната греда. Юношата на Левски стреля от въздуха. Ковальов изби в ъглов удар.

Пирин – Левски 1:2

0:1 Марин Петков 7, 1:1 Юго Комано 16, 1:2 Рикардиньо 40

Червени картони: Хосе Кордоба (Левски) 33

Състави:

Пирин: 12. Максим Ковальов, 77. Маду Диане (46′ – 27. Георги Върбанов), 38. Александър Дюлгеров – К, 5. Николай Бодуров, 4. Айуб Абу (81′ – 20. Брайън Есало), 73. Венцислав Бенгюзов (60′ – 83. Христо Попадийн), 7. Асен Дончев, 6. Андрей Йорданов, 10. Аймен Суда (46′ – 9. Станислав Костов), 14. Данило Полонский (68′ – 11. Иван Тасев), 19. Юго Комано

Резерви: 1. Марио Кирев, 27. Георги Върбанов, 8. Лазар Боянов, 83. Христо Попадийн, 11. Иван Тасев, 9. Станислав Костов, 16. Мартин Георгиев, 13. Евгени Георгиев, 20. Брайън Есало

Треньор: Олександър Бабич