Жалко! Канада „уби“ мечтите ни за Игрите в Париж

Канада нанесе тежко поражение на България с 3:0 (25-21, 25-17, 25-18) в среща от Група С на олимпийския квалификационен турнир в Сиан. Четвъртата загуба на „трикольорите“ в Китай сложи край на надеждата ни за спечелване на една от двете квоти за Игрите в Париж 2024.

До края на турнира ни остават двубои срещу Мексико и Белгия, които ще бъдат важни за мястото ни в световната ранглиста и допълнителната възможност за квота. Към момента сме на 22-та позиция в класирането на Международната федерация по волейбол (FIVB).

Канадците, които заемат 12-то място в световната ранглиста, изиграха много силен мач срещу нас, особено на блокада, и записаха четвъртата си победа в Сиан.

Мачът започна с добро посрещане на Мартин Атанасов и реализирана негова атака, а след брейк точка стана 2:0 за нас. Стигна се до 3:2 след пайп на Алекс Николов, но Канада изравни и дори поведе с 4:5 със силен сервис, който изпълняваше до този момент.

Грешка на начален удар и блокада на Сеганов върнаха преднината ни при 6:5. Канадците обаче натрупаха аванс от 3 точки (7:10) след продължително разиграване и удар на Соколов в аут. Константинов взе първото си прекъсване.

След него отиграването на Соколов вече бе в очертанията на полето, но и съперникът продължи с успешните си атаки през центъра и не особено добра работа на нашата блокада, за да стане разликата 4 т. (11:15). Българският селекционер взе втори таймаут. Прекъсването повлия и реализирахме две точки, като едната бе от ас на Соколов. Капитанът на България обаче сбърка при следващия си начален удар и прекъсна серията.

Грешка на Шварк ни доближи на 1 точка, а канадският щаб използва първото си прекъсване. Грозданов с мощна атака през центъра изравни за 18:18, но Шварк и ас на Демяненко отново изведоха Канада напред. Алекс Николов направи 20-та точка за България, но съперника реализира 4 поредни точки и стигна до геймбол, пропускайки първата възможност с грешка на сервис. Втората обаче бе завършена от Стивън Маар и затвори гейма при 21:25.

България поиска видео повторение за докосване на мрежата, но такова нямаше и Канада записа първата точка в частта. Соколов с хубава атака по диагонала изравни за 2:2. След контра на Шницер, ас на Маар и топка от Николов, която се удари в антената, Канада увеличи аванса си на 4 т. (2:6). Аспарухов влезе на мястото на Алекс Николов.

Блокаут на България и разликата стана 5 точки (4:9). Пламен Константинов пусна в игра 16-годишния Симеон Николов, но Льопки завърши успешно следващата атака и българският щаб трябваше да вземе прекъсване при пасив от 6 точки.

„Трикольорите“ успяха да прекъснат серията на съперника, след пас на Симеон Николов към Мартин Атанасов, който технично преодоля тройна блокада срещу себе си. За съжаление, канадският тим играеше много по-стабилно и блокадата им спря веднъж Атанасов и втори път Соколов, правейки преднината им 8 т. (6:14). Българският селекционер взе второ прекъсване.

След него видяхме най-продължително разиграване, което също бе завършено успешно от съперника, за да увеличи аванса си на 9 т. Константинов потърси промени, пускайки в игра Илия Петков на мястото на Соколов. Грозданов сбърка следващата топка и за първи път преднината на Канада стана двуцифрена (7:17).

Грешките ни на начален удар продължиха и след неточно изпълнение на Петков изоставането ни бе 11 т. (9:20). Успяхме да го намалим до 6 т. след ас на Симеон Николов (16:22). Канада стигна до първа възможност за геймбол (16:24), но я пропиля с грешка на сервис – каквато направихме веднага и ние при изпълнението на Атанасов. Канада поведе с 2:0 след 17:25 във втората част.

Соколов се завърна в игра, а Константинов остави на полето младия разпределител Николов вместо титуляра Георги Сеганов. С два поредни аса за Канада започна третия гейм. Соколов реализира първата точка за тима в тази част (1:2). Съперникът ни бе много стабилен в играта на мрежата – и в защита, и в при нападение, като това доведе до 1:4.

Соколов допусна четвърта грешка на начален удар и не успя да намали разликата, но това се случи също след грешка на сервис от Артур Шварц. „Кленовите листа“ успяваха да удържат преднина от 3 точки, а България можеше да изравни (6:7) след продължително разиграване, в което показа самоотвержена игра в защита, но нервите и търпението на опонента издържаха повече.

Мартин Атанасов сбърка пореден сервис на България, докато канадците записаха трети ас от началото на частта за 7:10. Тази разлика се запази и Константинов поиска таймаут при 8:12. Пасивът ни стана 5 точки след нова грешка на Соколов на начален удар и успешна блокада на Канада (9:14).

Канада успя да поддържа разликата от 5 точки. Константинов взе ново прекъсване при 14:19 и наблегна на пропуснатите възможности от играчите му. В игра се завърна Александър Николов, който записа два поредни аса – 16:19. Той изпълни силно и третия си начален удар, което затрудни максимално съперника, а България се възползва за трета поредна точка.

Канада направи прекъсване, което веднага повлия и Николов сбърка следващия сервис. „Кленовите листа“ записаха четвърти ас за гейма и поведоха с 21:17. Шницер и Маар записаха по точка, а успешна блокада на тима им доведе до мачбол при 24:18. Канадците веднага го реализираха, за да приключат мача с 25:18 и 3:0.

България завърши срещата с 5 аса, 5 блокади и 20 грешки. Нито един национал не успя да запише двуцифрен точков актив. Мартин Атанасов бе най-резултатен за тима ни с 9 точки, Соколов добави 8 т., а Алекс Николов – 7 т. В събота се изправяме срещу Мексико в 8:00 ч. наше време.