Джокович триумфира на US Open за 24-ия си трофей от Шлема

Новак Джокович спечели 24-ата си титла от Големия шлем, след като победи във финала Даниил Медведев с 6:3, 7:6(5), 6:3.

Така сърбинът изравни постижението на Маргарет Корт, която държеше еднолично рекорда за най-много титли от шлема. Освен това си отмъсти за поражението си през 2021 г., когато именно руснакът попречи на Джокович да направи календарен Голям шлем.

За Джокович това е четвърти триумф в Ню Йорк, като той ще се завърне и на върха на световната ранглиста.

Сърбинът направи феноменална година в турнирите от Големия шлем, след като спечели 3 от тях – Australian Open, Ролан Гарос и сега US Open.

Той загуби финала на Уимбълдън от Карлос Алкарас. Джокович се превърна и в най-възрастния шампион в Ню Йорк в Оупън ерата.

Джокович стартира двубоя със сервис и не срещна трудности да вземе първия гейм. Медведев не успя на вземе точка на собствено подаване и сърбинът проби за 2:0. Този момент се оказа решаващ за изхода на първия сет, който беше спечелен с 6:3.

Втората част започна отново по по-силен начин за сърбина, който до седмия гейм не беше допуснал непредизвикана грешка. Руснакът успя да издържи на натиска и постепенно пое инициативата.

След множество геймове, в които се стигаше до равенство и сетбол за Медведев при сервис на Джокович при 6:5, все пак най-логичното се случи и частта влезе в тайбрек.

В него световният номер три първи направи минипробив, но при 3:1 допусна елементарна грешка от форхенд.

След това тайбрекът се движеше точка за точка, когато при 6:5 и сетбол за Джокович, бекхенд на Медведев попадна в мрежата.

Третият сет започна с два бързи гейма за сервиращите. В четвъртия гейм дойде едва втория пробив в мача, като той беше отново в полза на сърбина. Руснакът направи рибрейк и за първи път в мача взе подаването на противника.

Серията от пробиви продължи, като Джокович поведе с 4:2, но този път успя да затвърди предимството си. В подаването на Медведев се стигна до 0:30, но той успя да измъкне и да накара сърбина да сервира за спечелването на мача. Въпреки че изпита леки затруднения, Джокович затвори двубоя с 6:3.