Няма дъно! България продължава да копае надолу

Националният отбор на България отново не успя да ни зарадва, като след нова много слаба продукция в Подгорица загуби от Черна гора с 1:2. Нашите бяха над половин час с човек повече на терена и наложиха натиск в заключителните минути на срещата, но не реализираха победно попадение. Така оставаме без победа за календарната 2023 година.

Домакините излязоха напред в резултата в края на първата част, когато защитникът на Атлетико Мадрид Стефан Савич се разписа в мрежата на Иван Дюлгеров. В 60-ата минута бившият вратар на Левски Милан Миятович спаси дузпа на Кирил Десподов, а Игор Вуячич получи втори жълт и респективно червен картон. България все пак успя да изравни в 79-ата минута, когато Преслав Боруков отбеляза дебютното си попадение за националния отбор с глава на празна врата. В добавеното време Стеван Йоветич донесе победата на домакините с глава.

По този начин България остава на последно място с две точки след пет изиграни мача, докато Черна гора е с шест повече на втората позиция. В следващата пауза, която е в средата на следващия месец, националният ни отбор ще приеме Литва на Националния стадион „Васил Левски“ в квалификация на 14 октомври, а три дни след това ще гостува на Албания в контрола.

Домакините първи опитаха да намерят противниковата мрежа, като в осмата минута Андрия Вукчевич центрира отляво за Никола Кръстович, който надскочи Кристиан Димитров и нанесе удар с глава, но покрай вратата на Иван Дюлгеров.

В 19-ата минута България организира първата си сериозна атака. Кирил Десподов пусна прекрасен извждащ пас с пета между краката на черногорски защитник за Лукас Петков, който нанесе първия точен удар в мача, но бившият вратар на Левски Милан Миятович изби.

В 26-ата минута се стигна до принудителна смяна в състава на Черна гора, след като Никола Шипчич се контузи и на негово място влезе Жарко Томашевич.

В 43-ата минута се стигна до най-чистото положение от началото на срещата. Никола Кръстович изведе елегантно Марио Бакич, който бе изпуснат от Кристиан Димитров, очи в очи с Иван Дюлгеров, но вратарят на Черно море бе отлично позициониран и успя да се справи със ситуацията. Домакините имаха претенции за дузпа за нарушение на Дюлгеров срещу Бакич, но след преразглеждане с ВАР така не последва.

В първата минута от добавеното време черногорците излязоха напред в резултата. При центриране от корнер Жарко Томашевич бе изпуснат от нашата защита и нанесе удар с глава, който Дюлгеров изби, но при добавката нямаше шанс за реакция и защитникът на Атлетико Мадрид Стефан Савич прати топката в мрежата – 1:0.

България получи дузпа в 59-ата минута, когато Игор Вуячич фаулира влезлия като резерва Спас Делев в наказателното поле, като получи втори жъл и респективно червен картон. Зад топката застана капитанът Кирил Десподов, но бившият страж на Левски Милан Миятович предугади намеренията му и спаси. При изпълнението играч на домакините удари Спас Делев, но не последва нищо.

Четвърт час след това родните национали не показаха с нищо, че имат числено превъзходство, а в 76-ата минута се стигна до още една принудителна смяна за черногорците – Никола Кръстович се контузи и бе изнесен на носилка, а на негово място влезе Дритон Камай.

В 77-ата минута България най-сетне се приближи до гола, но от добра позиция в наказателното поле Лукас Петков не успя да уцели очертанията на вратата.

Две минути по-късно „лъвовете“ успяха да изравнят резултата. Спас Делев напредна добре по левия фланг и стреля добре към далечния ъгъл, но нацели левия страничен стълб, а при добавката Преслав Боруков с глава реализира дебютното си попадение с националната фланелка – 1:1.

В 83-ата минута четвъртият съдия Роберт Хартман стана за смях, като на два пъти обърка смяната на Ивайло Чочев. Полузащитникът замени Лукас Петков, а преди това Хартман опита да изкара от терена Димо Кръстев и Спас Делев.

Три минути след това Черна гора можеше отново да излезе напред в резултата, като отново при ъглов удар защитниците ни не се справиха блестящо и изпуснаха Стеван Йоветич, който стреля с глава, но разтресе напречната греда.

В 87-ата минута Спас Делев отправи много силен удар от движение, но Милан Миятович успя да спаси. Секунди по-късно Доминик Янков направи добър пробив и шутира към далечния ляв ъгъл, но топката излетя в аут. Малко след това и Йоан Стоянов бе близо до гол, но ударът му по земя към далечния десен ъгъл, но не уцели вратата.

В последната минута от редовното време Димо Кръстев стреля от границата на наказателното поле, но Миятович отново спаси. В четвъртата минута от добавеното време Спас Делев центрира за Преслав Боруков, който с глава свали за Ивайло Чочев, а той стреля от воле с левия крак, но не уцели вратата на замръзналия на място Милан Миятович.

В шестата минута от добавеното време на срещата Стван Йоветич се превърна в герой за Черна гора, след като засече с глава центриране на Дритон Камай и с помощта на рикошет и удар в левия страничен стълб матира Иван Дюлгеров за 2:1.

ЧЕРНА ГОРА – БЪЛГАРИЯ 2:1
1:0 Стефан Савич 45+1′, 1:1 Преслав Боруков 79′, 2:1 Стеван Йоветич 90+6′