Иран наказа родните национали насред „Колежа“

България продължава с лошата си серия в последните месеци, след като загуби с 0:1 от Иран в приятелски мач, който бе игран на стадион „Христо Ботев“ в Пловдив.

Това бе първата среща на „лъвовете“ след реновирането на стадиона под тепетата. Единственото попадение в срещата отбеляза Мохамад Мохеби, който в 14-ата минута вкара с глава на празна врата след грешка на Илия Груев и центриране на Саман Годос.

Мачът започна по-добре да персите, които още в първите минути обгради наказателното поле на Димитър Митов.

В 9-ата минута иранците обстрелваха вратата на България от пряк свободен удар, но вратарят спаси.

Натискът на Иран даде резултат в 14-ата минута, когато Илия Груев сбърка при една топка вляво от вратата и тя попадна в краката на Саман Годос. Той с меко центриране намери Мохамад Мохеби, който безпроблемно заби топката с глава на празна врата.

Пет минути след това Алиреза Джаханбахш пробва късмета си с шут по земя от дистанция, но Димитър Митов спаси безпроблемно.

След няколко минути, в които „лъвовете“ изнесоха играта, Иран си върна инициативата и в 38-ата минута Виктор Попов изчисти топката, току преди тя да стигне до Мохеби, който бе на 2 метра от вратата на България.

В добавеното време на първата част България опита да притисне своя съперник, но защитата на гостите се справи на ниво и запази аванса си на полувремето.

Второто полувреме започна по-добре за Иран, като в 50-ата минута гостите имаха страхотен шанс, при който Тареми намери Мохеби вдясно от вратата, но ударът на десетката мина над вратата на „лъвовете“.

Пет минути след това Джахабахш изведе Тареми сам срещу вратаря, но шутът на футболиста на Порто бе неточен, а имаше и засада.

Точно след изтичането на час игра, при ъглов удар, топката стигна до Саеид Езатолахи, чийто удар от воле мина над вратата.

България отговори с удар по земя с десния крак в 65-ата минута, но влезлият на пожар Паям Ниазманд спаси.

В 85-ата минута Кирил Десподов стреля от пряк свободен удар, но прати топката над вратата на Иран. Същото стори и Илиан Илиев три минути след това, коагато си нагласи топката на левия крак и стреля, но вратарят на гостите не се наложи да спасява.

В следващите минути играта се накъса и чисти положения пред двете врати липсваха. България опита финален натиск в секундите след края на добавеното време на срещата, но така и не успя да стигне до гол и загуби срещата.

Следващият мач на националите е на 10 септември, когато гостуваме на Черна гора в мач от Група G от квалификациите за Евро 2024 в Германия.

България – Иран 0:1

0:1 Мохамад Мохеби (14′)