Джокович пречупи Алкарас и триумфира в Синсинати

Новак Джокович победи Карлос Алкарас в зрелищен финал и спечели Мастърса в Синсинати с 5:7, 7:6(7), 7:6(4). Сръбският тенисист спечели този Мастърс за трети път в кариерата си и добави 39-та Мастърс титла към колекцията си. С този триумф Джокович изравни резултата в директните двубои с Алкарас – 2:2.

Световните номер 1 и 2 изиграха един от най-добрите мачове този сезон в Синсинати и направиха брилянтна прелюдия към US Open, където феновете на тениса очакват нов финал между тях двамата.

Финалът беше истинско влакче в увеселителен парк, продължи близо четири часа (3 часа и 48 минути). Това се превърна в най-дългият мач в историята на турнира.

„Един от най-трудните и вълнуващи мачове, които съм играл в кариерата си“, каза Джокович след мача.

Джокович поведе с 4:2, но първият сет бе на сметката на Алкарас. Испанецът веднага върна пробива за 3:4, а след това осъществи още един, за да поведе с 6:5, след което при свой сервис спечели със 7:5.В края на първия сет и в началото на втория Джокович имаше проблеми с горещото време и високата влажност. Той потърси лекарска помощ след третия гейм от втория сет, след като даде почивка на съперника си с три двойни грешки.

Алкарас поведе с 4:2 и от този момент започна възходът на сръбския тенисист. Той си върна брейка, а след това в тайбрека спаси мачбол и успя да изравни за 1:1, а Джокович спечели тайбрека с 9:7.

Джокович имаше инерцията в третия сет до самия край. Той направи пробив в седмия гейм, имаше предимство от 5:3, но Алкарас се погрижи драмата да достигне своята кулимация.

Испанецът спаси два мачбола в деветия гейм, след това още два, когато Джокович сервираше за победата.

В крайна сметка тайбрекът реши шампиона. Джокович беше малко по-добър, като спечели със 7:4.

След този триумф Джокович намали изоставането си в ранглистата на ATP до само 20 точки, така че след US Open той почти сигурно отново ще бъде номер 1, защото сегашният му най-голям съперник трябва да защитава 2000 точки и няма шанс да прибави нищо към своя актив, докато сърбинът се нуждае от само една победа в последния за годината турнир от Големия шлем, за да си гарантира завръщането като номер 1 в света на мъжкия тенис.

Джокович е сам на трето място в списъка на тенисистите с най-много победи с 1069. Пред него са само Джими Конърс с 1274 и Роджър Федерер с 1251, но никой няма неговата успеваемост – 83,5 процента, защото загуби само 211 пъти.

Рафаел Надал е втори в този списък с резултат 1068:220, т.е. 82,9 процента.