Григор отнесе японец на старта на Уимбълдън

Най-добрият български тенисист Григор Димитров се класира за втория кръг на Уимбълдън след категорична победа с 3:0 сета срещу Шо Шимабукуро.

Първи сет:

Григор Димитров спечели жребия и избра да сервира първи. След топка в аут и двойна грешка, японецът стигна до точка за пробив. Гришо я отрази, след което спечели първия гейм и поведе с 1:0.

Във втория гейм Шимабукуро даде само една точка и изравни резултата. Почивката дойде без пробиви и особени изненади. Григор спечели третия гейм на 15.

В следващия гейм нашият тенисист показа превъзходството си. С хубав форхенд поведе с 40:15. Шимабукуро прати топката в аут и така Григор излезе напред в резултата с пробив. Брейкът беше затвърден и световният №24 поведе комфортно.

Когато първият сервис не влизаше, японецът нямаше какво да предложи. В шестия гейм Григор поведе с 15:40, след което препарира Шимабукуро с минаващ удар и направи решителната крачка към спечелването на първата част. Още след 20 минути игра, родният състезател започна да сервира за първия сет. При 15:15 заваля дъжд и двубоят беше прекъснат. Играта беше подновена след около час, когато над Лондон се показа слъце. Григор вкара три мощни начални удара и затвори първия сет в своя полза – 6:1.

Втори сет:

Вторият сет стартира прекрасно за Григор Димитров – с пробив на противниковия сервис след дълъг гейм, продължил около 10 минути. Шо Шимабукуро успя да отрази една брейк точка, но при втората възможност хасковлията беше безпощаден. За съжаление, отново заваля дъжд и двамата тенисисти напуснаха корта. Точно когато двубоят трябваше да бъде подновен, на корта нахлуха протестиращи, които доведоха до ново забавяне.

Шимабукуро нямаше отговор на богатия арсенал от удари, който прилагаше Григор. Първата българска ракета с лекота печелеше подаванията си. Същото не може да се каже за японеца. При поредните разколебания в неговата игра, Григор се възползва и стигна до втори пробив, за да поведе с 5:2.

В следващия гейм, когато Гришо сервираше за втория сет, се стигна до 30:30. Българинът реализира още първия сетбол и затвори втория сет с 6:2.

Трети сет:

Григор Димитров определено диктуваше събитията на корта и не даваше никакви шансове на противника. В началото на третата част Шибабукуро отново беше пробит. Гришо стигна до брейк точка при 30:40 и се възползва. Пробивът беше затвърден. С известни затруднения японецът върна един гейм за 1:2 на почивката.

Изглеждаше сякаш мачът се доиграваше. Само че в четвъртия гейм Шимабукуро стигне до две брейк точки. За щастие, началният удар на Григор го измъкна. При равенство 40:40 задачата му стана по-лесна. Григор записа две бързи две точки и поведе с 3:1.

В петия гейм Шибабукуро се оказа в нова трудна ситуация, защото се изправи пред брейкбол. Григор не успя да се възползва от възможността, но пък при третия шанс беше безпощаден и поведе с втори пробив – 4:1. Последва гейм на 0 за 5:1. По този начин българският тенисист вече предвкусваше крайния успех.

Григор Димитров – Шо Шимабукуро 2:0 (6:1, 6:2, 5:1)