Триумф за Испания в Лигата на нациите

Испания е третият шампион в Лигата на нациите, след като победи Хърватия с 5:4 след дузпи на финала на стадион „Де Кайп“ в Ротердам. Двата тима не си отбелязаха голове в редовното време и влязоха в продължения, в които също не успяха да реализират.

При 11-метровите удари Хоселу, Родри, Микел Мерино, Марко Асенсио и Дани Карвахал бяха точни за победителите, докато Аймерик Лапорт уцели гредата. За „шахматистите“ точни бяха Никола Влашич, Марсело Брозович, Лука Модрич и Иван Перишич, а Унай Симон отрази изстрели на Лорво Майер и Бруно Петкович.

Това е първи трофей за „Ла Фурия Роха“ след онази фантастична серия между 2008 и 2012, когато на два пътви спечели Европейското първенство и веднъж Световното. Това златно поколение на Хърватия за трети път в рамките на пет години взе медал, но отново не бе златен след сребро на Мондиала в Русия през 2018-а и бронз в Катар преди половин година.

Първото добро положение в мача дойде в 12-ата минута и бе на сметката на Испания. След като хърватите сгрешиха при изнасянето на топката, Гави я пое и проби през центъра, стигна до границата на наказателното поле и шутира към близкия десен ъгъл, но встрани от вратата на безпомощно гледащия Доминик Ливакович.

Четвърт час след това при късо изпълнение на корнер топката бе центрирана към Родри, който стреля с глава, но ударът срещна главата на съотборника му Алваро Мората и излезе в аут.

В 31-вата минута дълъг диагонален пас намери Иван Перишич, който успя да се промуши между Хесус Навас и Робин Льо Норман, за да нанесе нелош удар с глава, с който Унай Симон се справи.

В 39-ата минута Лука Модрич предостави великолепно центриране на главата на Иван Перишич, който отново бе оставен от испанската отбрана да стреля, но отново Симон се справи.

Три минути след това Испания не бе далеч от гола. Жорди Алба проби отляво и центрира за Алваро Мората, който отигра с глава, но изстрелът му излезе в аут.

Това бе и всичко за първата част.

В 51-ата минута Перишич с лекота надбяга и преодоля Хесус Навас и центрира, Унай Симон увисна и топката стигна до Йосип Юранович, който стреля от воле, но бе много неточен.

Шест минути след това Жорди Алба много добре проби отляво и стигна до аутлинията, откъдето центрира за Марко Асенсио, който нанесе удар с глава, който излетя над вратата.

В 65-ата минута Родри пробва ксъемта си и стреля от дистанция, по подобие на победния си гол за Манчестър Сити срещу Интер във финала на Шампионска лига, но бе неточен.

Четвърт час преди края на редовното време Доминик Ливакович излезе и прекъсна пас към Ансу Фати, но не изчисти добре топката и я подари на Фабиан Руис, който стреля от трудна позиция и не бе никак далеч от попадение, но топката кацна върху мрежата на вратата.

В 77-ата минута Марко Асенсио стреля със силния си ляв крак към близкия ъгъл, но заби топката в земята и тя излезе в аут.

Четири минути след това Феликс Цвайер показа първи жълт картон в мача на Гави, който доста цинично задържа Лука Модрич, виждайки, че няма друг начин да спре капитана на Хърватия.

В 84-ата минута с стигна до най-доброто положение от началото на мача. Микел Мерино проби добре отляво и намери непокрития Ансу Фати на отлична позиция на около 6-7 метра от вратата, крилото стреля, но Иван Перишич бе застанал отлично на голлинията и изчисти.

В последната минута от редовното време Марко Асенсио стреля с левия крак към далечния десен ъгъл, но не намери очертанията на вратата.

Така двата тима влязоха в продължения при нулево равенство.

В добавеното време на първото продължение Марсело Брозович се завъртя добре в наказателното поле и стреля към долния ляв ъгъл, но в ръцете на Унай Симон.

Това бе и единственото интересно положение в първите 15 минути.

В 108-ата минута Микел Мерино овладя трудна топка и я свали за Дани Олмо, който стреля от добра ситуация, но бе блокиран и се стигна до корнер за Испания, от който не последва нищо.

Две минути след това хърватите организираха добра атака, завършила с удар на Никола Влашич в ръцете на Унай Симон, като останаха и съмнения за засада.

В 116-ата минута далечен удар на Родри бе избит от Йосип Шутало в ъглов удар.

Така се стигна до дузпи, при които испанците показаха по-здрави нерви и спечелиха Лигата на нациите за 2023 година!

ПРИ ДУЗПИТЕ:

ХЪРВАТИЯ (4): Никола Влашич – ГОЛ, Марсело Брозович – ГОЛ, Лука Модрич – ГОЛ, Ловро Майер – СПАСЕНА, Иван Перишич – ГОЛ, Бруно Петкович – СПАСЕНА

ИСПАНИЯ (5): Хоселу – ГОЛ, Родри – ГОЛ, Микел Мерино – ГОЛ, Марко Асенсио – ГОЛ, Аймерик Лапорт – ГРЕДА, Дани Карвахал – ГОЛ

Хърватия – Испания 0:0

Състави:

Хърватия (4-3-3): 1. Доминик Ливакович – 22. Йосип Юранович (112′ 2. Йосип Станишич), 6. Йосип Шутало, 5. Мартин Ерлич, 14. Иван Перишич – 10. Лука Модрич (К), 11. Марсело Брозович, 8. Матео Ковачич – 15. Марио Пашалич (62′ 17. Бруно Петкович), 9. Андрей Крамарич (90+1′ 7. Ловро Майер), 16. Лука Иванушец (78′ 13. Никола Влашич)

Резерви: 12. Неделйко Лабрович, 23. Ивица Иванушич – 2. Йосип Станишич, 3. Борна Баришич, 5. Мартин Ерлич, 7. Лорво Майер, 13. Никола Влашич, 17. Бруно Петкович, 18. Петар Муса, 19. Борна Соса, 20. Дион Бельо, 21. Домагой Вида

Селекционер: Златко Далич

Испания (4-2-3-1): 23. Унай Симон – 22. Хесус Навас (97′ 2. Дани Карвахал), 3. Робин Льо Норман (78′ 4. Начо Фернандес), 14. Аймерик Лапорт, 18. Жорди Алба (К) – 16. Родри, 8. Фабиан Руис (78′ 6. Микел Мерино) – 10. Марко Асенсио, 9. Гави (87′ 21. Дани Олмо), 15. Йереми Пино (66′ 12. Ансу Фати) – 7. Алваро Мората (66′ 20.Хоселу)

Резерви: 1. Кепа Арисабалага, 13. Давид Рая – 2. Дани Карвахал, 4. Начо Фернандес, 5. Мартин Субименди, 6. Микел Мерино, 8. Фабиан Руис, 11. Серхио Каналес, 12. Ансу Фати, 17. Фран Гарсия, 19. Родриго, 20. Хоселу, 21. Дани Олмо

Селекционер: Луис де ла Фуенте

Съдия: Феликс Цвайер (Германия)