Без изненада! Сити пречупи Интер и спечели първа Шампионска лига

Манчестър Сити е новият носител на Шампионска лига! „Гражданите“ завоюваха своя първи трофей от надпреварата след дълго чакане, побеждавайки Интер с 1:0 на финала на стадион „Ататюрк“ в Истанбул, а по този начин и завоюваха исторически требъл.

В 36-ата минута Кевин Де Бройне бе заменен принудително от Фил Фодън. В 57-ата минута с контузия излезе и Един Джеко. В 68-ата минута Родри изстреля мощен удар от границата на наказателното поле, с който даде аванс на своя тим.

Манчестър Сити започна по-активно срещата, като в третата минута Ерлинг Холанд бе изведен на добра позиция и стреля от малък ъгъл, но над вратата. Дори норвежецът да бе вкарал, попадението нямаше да бъде зачетено, тъй като имаше засада.

В шестата минута Бернардо Силва напредна и навелзе в наказателното лице, нанесе удар към далечния десен ъгъл, който премина на сантиметри от страничния стълб.

В следващите минути Интер наложи висока преса и принуди на няколко пъти футболистите на Манчестър Сити да допуснат грешки при изнасянето на топката, включително и на два пъти вратаря Едерсон, но до интересна ситуация не се стигна.

В 27-ата минута Кевин Де Бройне пусна елегантен извеждащ пас към Ерлинг Холанд в наказателното поле и го намери на стрелкова позиция, норвежецът шутира към близкия ъгъл, но Андре Онана застана добре и изби.

Две минути след това Де Бройне нанесе добър удар от далечна дистанция, който рикошира в тялото на Хакан Чалханоглу и улесни Онана да улови.

В средата на първата част белгийският маестро получи контузия в десния крак и опита да доиграе двубоя, но болката се оказа непосилна и в 36-ата минута бе принудително заменен от Фил Фодън. Същата съдба сполетя КДБ и през 2021 година на финала с Челси, загубен с 0:1, като тогава бе заменен в 60-ата минута от Габриел Жезус.

В първата минута от добавеното време Мануел Аканджи пробва мерника си от далечна дистанция, но бе много неточен.

Втората част започна доста нервно, като в първите десет минути не се стигна до голови положения, а сблъсъците между футболисти на двата тима изобилстваха.

В 57-ата минута Един Джеко получи мускулна травма и принудително бе заменен от Ромелу Лукаку.

Манчестър Сити излезе напред в резултата в 68-ата минута. Мануел Аканджи напредна и намери Бернардо Силва отдясно, той навлезе в наказателното поле и върна топката към Родри, който нанесе безпощаден удар малкото свободно пространство и не остави шансове на Онана – 1:0!

Интер бързо се съвзе и три минути по-късно се стигна до карамбол в наказателното поле на Сити, което позволи на Федерико Димарко да стреля с глава, но напречната греда спаси Едерсон и хората пред него.

В 73-ата минута Ромелу Лукаку получи пас в наказателното поле и незабавно нанесе силен удар, с който Едерсон успя да се справи, макар и с леки затруднения.

Интер опита да наложи натиск в следващите минути, но Сити успяваше добре да затвори пространствата и не даваше шансове на своя съперник да го стори.

В 82-рата минута се стигна до трета контузия и респективно трета принудителна смяна – Кайл Уокър влезе на мястото на Джон Стоунс.

В 89-ата минута се стигна до огромно разбъркване в наказателното поле на „гражданите“, Гозенс свали с глава към Лукаку, който от непосредствена близост стреля с глава, но заби топката в Едерсон, а след това Стоунс изчисти в корнер, от който не последва нищо.

Минута след това белгиецът намери пролука между краката на Джон Стоунс и нанес еудар по диагонал, който излезе в аут.