Сити надви Юнайтед и грабна ФА Къп, на крачка е от требъл

Манчестър Сити триумфира с ФА Къп и вече е само на крачка от историческия требъл. На финала „гражданите“ сразиха с 2:1 градския си съперник Манчестър Юнайтед.

Големият герой за „небесносините“ беше Илкай Гюндоган. Капитанът на Сити направи извънземно представяне, гарнирано с два приказни гола.

Първият от тях дойде още в 13-ата секунда, а вторият малко след почивката. Точен за „червените дяволи“ беше Бруно Фернандеш от дузпа в края на първата част.

Така Ман Сити спечели Висшата лига, спечели и ФА Къп. Последната крачка до историческия требъл е финалът на Шампионска лига. Там английският шампион ще се изправи срещу Интер, а двубоят е на 10 юни в Истанбул.

Шампионите влязоха в мача с гръм и трясък и вкараха още в 13-ата секунда след уникален гол на Илкай Гюндоган. Германският национал изпълни центъра и върна към своя вратар Щефан Ортега, който изрита топката в предни позиции. Там Холанд отклони с глава. В опита си да изчисти, Виктор Линдельоф нагласи топката на Гюндоган, който с прекрасен удар от въздуха преодоля Давид де Хеа.

Няколко минути по-късно Ман Сити можеше да нанесе втори съкрушителен удар по градския си съперник. Кевин де Бройне изпълни фал, а Родри засече на близката греда. Топката се оплете в мрежата, но от външната страна.

В следващите минути футболистите на Ерик тен Хаг успяха да поизравнят играта. Нови положения пред вратата на Де Хеа не последваха.

Чак в средата на първата част удар на Ерлинг Холанд не беше точен. В 28-ата минута Кевин де Бройне стреля много опасно, но на сантиметри покрай целта.

Секунди по-късно Ман Юнайтед стигна до дузпа от никаква ситуация. Аарън Уан-Бисака отклони с глава, а топката срещна ръката на Джак Грийлиш. Главният съдия Пол Тиърни първоначално не посочи бялата точка, но беше привикан от ВАР. След като преразгледа случилото се, даде дузпа. Зад топката застана Бруно Фернандеш. Португалецът преодоля Ортега и възстанови равенството.

В 39-ата минута на свой ред Ман Сити имаше претенции за дузпа, след като Фред препъна Де Бройне. Такава обаче не беше отсъдена.

Три минути преди почивката Каземиро отигра топката след центриране от ъглов удар. Бразилецът намери Рафаел Варан, чийто удар беше безкрайно неточен.

Втората част започна много подобно на първата. Ман Сити си върна аванса в резултата с втори гол на Гюндоган отново след воле. Де Бройне изпълни фал. На границата на наказателното поле беше капитанът на Сити, който от въздуха стреля. Де Хеа нямаше добра видимост заради многото играчи пред него. Вратарят не успя да реагира и топката влетя в мрежата му.

В 62-рата минута Де Бройне беше изведен зад защитата на „червените дяволи“. Де Хеа обаче се намеси чудесно, спасявайки удара му с крак.

В 69-ата минута късметът беше на страната на Манчестър Сити. Удар н Маркъс Рашфорд от границата на наказателното поле премина на сантиметри над вратата.

Секунди по-късно Гюндоган прати топката в мрежата на Де Хеа и за момент си помисли, че е оформил хеттрика си. Попадението обаче правилно не беше зачетено, защото имаше засада.

В ответната атака появилият се в игра от резервната скамейка Алехандро Гарначо можеше да изравни. Неговият диагонален удар обаче профуча покрай гредата.

До края Ман Юнайтед хвърли всички сили да изравни, но Сити съхрани крехката си преднина. Във втората минута от добавеното време „гражданите“ оцеляха като по чудо. При центриране в наказателното поле се получи страшно разбъркване пред Ортега. Топката кацна върху напречната греда след удар с глава на Варан. Родри изчисти пред голлинията, а Скот Мактоминей стреля в аут от непосредствена близост. След тези огромни пропуски Ман Юнайтед загуби всякакви шансове, съответно трябваше да се примири със сребърните медали.