ЦСКА 1948 – Лудогорец е финалът за Купата на България!

ЦСКА 1948 – Лудогорец е финалът на Sesame Купа на България!

„Орлите“ си осигуриха място в мача за трофея след победа с дузпи с 4:1 срещу Черно море в Разград. Гостите от Варна спечелиха срещата с 2:1, след като допуснаха поражение със същия резултат на „Тича“.

Последният двубой от тазгодишното издание на турнира е на 24 май. „Червените“ на Тодор Янчев са символичен домакин на „зелените“ на Ивайло Петев на Националния стадион „Васил Левски“. За последно „орлите“ играха финал за Купата през 2017, когато загубиха от Ботев Пловдив.

„Моряците“ излязоха напред в резултата в 55-ата минута, когато Сула центрира, Пластун сбърка, а Панайотов с глава не остави шансове на Слуга. Само три минути след това „орлите“ изравниха, когато Десподов намери Делев, а той също с глава се разписа за 1:1. В последната секунда от игровото време Черно море изравни общия резултат чрез Матеус Машадо и вкара двубоя в продължения. В тях гол не падна и се стигна до дузпи, при които играчите на Петев показаха по-здрави нерви и победиха.

Лудогорец има важни мачове и в битката за титлата, където е лидер, с точка пред ЦСКА. Първият кръг на плейофната фаза противопоставя „орлите“ на Локомотив Пловдив на 15 май от 20:15ч. Черно море ще трябва да се концентрира единствено в мачовете за първенство и борбата за място в Европа. Следващият мач на „моряците“ е гостуване на ЦСКА на 15 май от 18:00ч.

Във втората минута Аслак Фон Витри сгреши при изнасянето на топката и Александър Василев му я отне, след което комбинира с Исмаил Иса, който стреля неточно.

В 14-ата минута Лудогорец бе близо до това да излезе напред в резултата. Кирил Десподов центрира от свободен удар, Игор Пластун бе забравен и стреля с глава, но право в напречната греда.

В следващия четвърт час Лудогорец имаше териториално преимущество, но без да има сериозни положения пред някоя от двете врати.

Нонато проби опасно през центъра в 36-ата минута, пусна към Матиас Тисера, който бе блокиран от Влатко Дробаров, топката стигна до Спас Делев, а той с удар от изгодна позиция не успя да уцели вратата и стреля високо над нея.

В 42-ата минута Кирил Десподов центрира опасно от свободен удар и намери Оливие Вердон, който стреля с глава, Иван Дюлгеров спаси, но топката се отклони в Игор Пластун и влезе в мрежата на „Морето“, но попадението не бе признато, тъй като имаше засада при центрирането към Вердон.

С това се изчерпаха и положенията за първото полувреме.

Черно море излезе напред в резултата в реванша в 55-ата минута. Мазир Сула центрира към далечната греда, Игор Пластун отклони с глава, но намесата му не бе на ниво и топката стигна до свободния Васил Панайотов, който от близка дистанция засече в мрежата на „орлите“.

Само три минути след това Лудогорец стигна до изравнително попадение. Нонато намери Кирил Десподов на лявото крило, българският национал свърши прекрасна работа и центрира за Спас Делев, който с глава намери мрежата на Иван Дюлгеров – 1:1.

В 67-ата минута Нонато и Десподов взаимодействаха чрез двойно подаване, българинът намери Матиас Тисера в наказателното поле и го изведе очи в очи с Иван Дюлгеров, но родният страж се справи с удара на аржентинеца.

В 88-ата минута на срещата в игра се завърна Тодор Неделев. Полузащитникът лекуваше травма и не бе играл от четвъртфиналния мач за Купата със Спартак Варна в Разград на 4 май.

В 90-ата минута Черно море имаше претенции за дузпа за игра с ръка на Оливие Вердон. Лудогорец организира бърза контраатака, която завърши с голям пропуск на Матиас Тисера. Ситуацията с ръката на Вердон бе бързо преразгледана и крайното решение бе, че дузпа няма.

В последната минута от добавеното петминутно продължение топката бе центрирана към наказателното поле на Лудогорец, стигна се до сериозно разбъркване, при което Матеус Машадо се възползва и прати топката в мрежата на Лудогорец – 1:2!

По този начин общият резултат бе изравнен – 3:3, и така двубоят влезе в продължения.

В 98-ата минута Лудогорец стигна до първото добро положения за продълженията. Тодор Неделев получи топката от Бърнард Текпетей на границата на наказателното поле и шутира със силния си ляв крак, но неточно.

Това бе единственото положение през първите 15 минути.

В 115-ата минута се стигна до разбъркване в наказателното поле на Черно море, Бърнард Текпетей нанесе удар в близкия ъгъл, който Дюлгеров отрази.

В последната минута от добавеното време Лудогорец имаше претенции за дузпа за нарушение на Матеус Машадо срещу Текпетей, а секунди след това и за игра с ръка на Влатко Дробаров, но в крайна сметканито нито едното не бе наказано с 11-метров наказателен удар.

Все пак, Лудогорец получи възможност от пряк свободен удар на около 25 метра от голлонията. С изпълнението се нагърби Аслак Фон Витри, който стреля в стената и топката излезе в ъглов удар.

Без голове в продълженията и двубоят стигна до дузпи.

ПРИ ДУЗПИТЕ:

Лудогорец (4): Оливие Вердон – ГОЛ, Бърнард Текпетей – ГОЛ, Тодор Неделев – ГОЛ, Кайо Видал – ГОЛ

Черно море (1): Атанас Илиев – АУТ, Алекс Фернандес – ГОЛ, Едгар Пачеко – СПАСЕНА

Лудогорец – Черно море 1:2 (3:3)

0:1 Васил Панайотов 55′, 1:1 Спас Делев 58′, 1:2 Матеус Машадо 90+5′

Състави:

Лудогорец: 12. Симон Слуга – 2. Пипа (88′ 22. Франко Русо), 32. Игор Пластун, 24. Оливие Вердон,16. Аслак Фон Витри – 6. Якуб Пьотровски, 8. Клод Гонзалвеш (74′ 30. Педро Нареси), 20. Нонато (88′ 88. Тодор Неделев) – 90. Спас Делев (62′ 77. Кайо Видал), 10. Матиас Тисера (96′ 37. Бърнард Текпетей), 11. Кирил Десподов (К) (74′ 7. Раи Насименто)

Резерви: 1. Серджио Падт, 5. Георги Терзиев, 7. Раи Насименто, 22. Франко Русо, 23. Мануел Шоу, 30. Педро Нареси, 37. Бърнард Текпетей, 77. Кайо Видал, 88. Тодор Неделев

Треньор: Ивайло Петев

Черно море: 25. Иван Дюлгеров – 6. Виктор Попов, 3. Живко Атанасов, 28. Влатко Дробаров, 19. Александър Василев – 27. Даниел Димов (К), 77. Стефан Велев (74′ 9. Атанас Илиев), 71. Васил Панайотов – 8. Мазир Сула (120′ 2. Цветомир Панов), 86. Исмаил Иса (61′ 7. Матеус Машадо), 11. Алекс Фернандес

Резерви: 22. Георги Георгиев, 35. Арлинд Дакай, 23. Едгар Пачеко, 32. Мартин Дичев, 7. Матеус Машадо, 39. Николай Златев, 4. Росен Стефанов, 2. Цветомир Панов, 9. Атанас Илиев

Треньор: Илиан Илиев