Карлос Алкарас защити титлата си в Мадрид

Представителят на домакините Карлос Алкарас защити титлата си на турнира по тенис на клей от сериите „Мастърс“ 1000 в испанската столица Мадрид с награден фонд 7,7 милиона евро.

Водачът в схемата и номер 2 в световната ранглиста Алкарас победи на финала „щастливия губещ“ от квалификациите Ян-Ленард Щруф (Германия) с 6:4, 3:6, 6:3 за 2:25 часа. Така той записа 21-а поредна победа в АТП на испанска земя и общо 29-и успех от началото на сезона.

Испанецът завоюва четвърта титла за годината след триумфите си в Буенос Айрес, Индиън Уелс и Барселона, пети трофей от турнирите „Мастърс“ и общо десети в кариерата си. Алкарас се присъединява към Рафаел Надал като пореден шампион в историята на турнира в Мадрид и е най-младият тенисист, който защитава титлата си на „Мастърс“ 1000 след Надал в Монте Карло и Рим през сезон 2005/2006.

„За мен е толкова, толкова специално. Да вдигна трофея тук, в Мадрид. В моята страна. Винаги е специално да играеш и да можеш да направиш добър резултат тук, а да си шампион е много специално. Пред родна публика, семейството ми, приятелите ми. Всички близки до мен. За мен това е специално чувство, което никога няма да забравя“, каза испанецът след мача.

20-годишният Алкарас изпитваше трудности при началния си удар на моменти, като спечели само 60 процента от точките си на първи сервис в началните два сета. В третата част той поведе с 4:1 и без проблеми затвори мача.

„Беше наистина труден мач. Ян играеше страхотно, наистина агресивно. Във втория сет имах много шансове да пробия сервиса му, но не ги използвах и ми беше трудно да го загубя. Казах си, че трябва да съм позитивен през цялото време и че ще имам своите шансове и мисля, че го направих в третия сет“, добави победителят.

Алкарас се подготвя и за Откритото първенство на Франция този месец. Той ще се завърне на върха в световната ранглиста, след като изиграе един мач в Рим през следващата седмица. На 20 години и два дни, Алкарас е шестият най-млад тенисист, спечелил 10 титли от АТП в Оупън ерата.

33-годишният Щруф пък не успя да стане вторият „щастлив губещ“, спечелил титла от АТП този сезон, след като Куон Сун-У от Република Корея триумфира в Аделаида през януари.