Лудогорец пропусна да разгроми Андерлехт в Разград

Лудогорец спечели с минималното 1:0 домакинството си на Андерлехт в първия мач от плейофната фаза в Лигата на конференциите. Разликата в крайния резултат направи Игор Тиаго, който вкара единственото попадение в срещата в 9-ата минута.

Българският шампион постигна много престижна победа и има аванс преди реванша следващата седмица, но може да съжалява, че не си осигури по-комфортен аванс.

Особено през първото полувреме разградчани имаха предостатъчно положения и ако ги бяха реализирали, можеха да убият интригата преди двубоя в Белгия.

След многото пропуснати шансове, Андерлехт също направи редица пропуски. Определно белгийците на свой ред имаха възможност да накажат неубедителната игра на 11-кратните шампиони в отделни периоди от мача.

Другата лоша новина за Лудогорец, която допринася за леко киселия вкус след успеха, е Мануел Шоу. Той си изкара жълт картон и ще бъде наказан за реванша.

Лудогорец влезе в мача изключително нахъсан и от самото начало атакуваше вратата на Барт Вербруген.

Във 2-рата минута Игор Тиаго и Бърнард Текпетей комбинираха добре. Ганаецът опита да овладее в наказателното поле, но го направи несполучливо и вратарят на белгийците улови.

Секунди по-късно Аслак фон Витри изведе Тиаго зад защитата на Андерлехт. Той се озова очи в очи с вратаря и опита да завърши по диагонала, но покрай десния страничен стълб. Беше отсъдена и засада.

В 7-ата минута Тиаго отново се отскубна от бранителите на Андерлехт. Този път Вербруген спаси с крак. Домакините няма за какво да съжаляват, защото и в тази ситуацията евентуален гол нямаше да бъде зачетен заради засада, макар и тънка.

Две минути след това логичното се случи и „орлите“ излязоха напред в резултата. Кирил Десподов получи на десния фланг и центрира меко в наказателното поле. Тиаго засече с глава и матира Вербруген. Стражът изобщо не успя да реагира и остана неподвижен.

В 12-ата минута Лудогорец пропусна страхотен шанс да удвои преднината си. След като се справиха с центриране от ъглов удар, разградчани организираха много бърза контраатака. Тиаго чукна топката на Бърнард Текпетей. Крилото и Десподов се озоваха в ситуация двама на един. Текпетей навлезе в наказателното поле и опита изстрел в близкия ъгъл, но мерникът му не беше точен.

След вихрения старт на Лудогорец, Андерлехт постепенно успя да изравни играта. В 27-ата минута Игор Тиаго избърза и пропиля много добър шанс. Вместо да даде началото на конраатака, той опита да прехвърли Барт Вербруген, но не намери очертанията на вратата.

Половин час след началото Андерс Дрейер успя да се обърне и стреля неточно. В една от следващите атаки на гостите Мануел Шоу блокира тежък удар на Амаду Диавара.

В 38-ата минута Андерлехт не се справи с дълго подаване в предни позиции. Тиаго намери Текпетей, който стреля от движение. Топката премина много близо до лявата греда на вратата.

В ответната атака домакините оцеляха. Кристиан Арнстад получи в наказателното поле и овладя. Той се забави и ударът му беше блокиран. Последва много лоша добавка на Ислам Слимани от чиста позиция.

Около пет минути преди почивката Лудогорец направи нов голям пропуск. Текпетей проби отляво. Той можеше да подаде на Тиаго или Десподов, но реши да завърши атаката сам. Ударът му по земя беше много слаб и не затрудни Вербруген.

В края на първото полувреме Андерлехт на два пъти пропусна да изравни. Първо, белгийците организираха многоходова атака, която приключи с удар на Яри Вестхарен от дъгата на наказателното поле. Серджио Падт успя да улови.

В добавеното време на първата част защитата на Лудогорец сериозно се пропука. Майкъл Мурийо пусна към Дрейер, който беше сам в наказателното поле. Футболистът на Андерлехт успя да се обърне и стреля в далечния ъгъл, но в десния страничен стълб.

Началните минути на втората част бяха в контраст с тези в края на първата. Лудогорец определено стабилизира играта си и не позволи на гостите да го притиснат. Голови положения пред двете врати липсваха.

В 64-тата минута Кристиан Арнстад получи възможност да стреля от добра позиция. Топката тупна коварно и младият талант на гостите я запрати далеч над напречната греда.

Три минути по-късно капитанът Кирил Десподов беше изведен в коридор и излезе сам срещу Вербруген. Футболист №1 на България за миналата година не успя да преодолее вратаря. Беше отсъдена и засада, макар че повторенията по-скоро показаха, че родният национал е в редовна позиция и беше длъжен да вкара.

В 83-тата минута Дзено Дебаст пробва нещо между удар и подаване. Бенито Раман се размина с топката на далечната греда и тя излезе в аут. Деветката на гостите така или иначе беше в нередовна позиция.

Две минути по-късно Андерлехт не успя да се възползва от най-добрия си шанс от началото на мача. Франко Русо не прецени дълго подаване и падна на терена. Раман излезе на чиста позиция, като му оставаше да преодолее само Падт. Вратарят на Лудогорец запази хладнокръвие и изби с крак.

Малко преди изтичането на редовното време Лудогорец можеше да вкара от нищото. Спас Делев прати топката на далечната греда. Там беше Матиас Тисера, чийто удар с глава беше блокиран.

В добавеното време на срещата опитите на Андерлехт да предотвратят загубата не се увенчаха с успех. Лудогорец успя да запази крехкия си аванс преди реванша следващия четвъртък в Белгия.