Черно море шокира Левски на „Ивайло“

Серията на Левски без победа в efbet Лига вече е девет мача. „Сините“ започнаха пролетния дял от шампионата със загуба 0:1 от Черно море във Велико Търново. Заради наказание столичани бяха лишени от домакинство и сблъсъкът от 19-ия кръг на родното първенство се изигра на стадион „Ивайло“ в старата ни столица.

Единственият редовен гол в срещата вкара Александър Василев в 35-ата минута след много неубедителна намеса на Николай Михайлов при едно коварно центриране отдясно.

Варненци вкараха още две попадения, които не бяха зачетени съответно заради игра с ръка и заради засада.

С успеха Черно море задмина Левски в класирането и се изкачи до шестото място с актив от 32 точки. Тимът на Станимир Стоилов е 7-и с 30 точки.

За Левски официален дебют направиха новите попълнения Рикардиньо и Асен Чандъров, докато Кристиан Димитров влезе като резерва секунди преди последния съдийски сигнал на Никола Попов. За Черно море от първата минута от новите започнаха Алекс Фернандес и Атанас Илиев.

Първата опасна атака организираха символичните домакините. В 3-тата минута Вандерсон Цунами отне топката и демонстрира добър поглед върху играта. Той пусна извеждащ пас в коридор към Рикардиньо. Нападателят на „сините“ се изплъзна от противниковата защита, но беше изпреварен от Иван Дюлгеров, който следеше играта, излезе напред и улови.

В следващите минути постепенно столичани започнаха по-трайно да се настаняват в половината на Черно море, но не успяваха да създадат опасности пред вратата на Дюлгеров.

В 17-ата минута Ивелин Попов пробва късмета си с удар от сериозна дистанция – никакви проблеми за вратаря на „моряците“, който улови безпроблемно. Това беше първият точен удар от началото на мача.

Четири минути по-късно Васил Панайотов изпълни корнер отляво по атаката на варненци. Атанас Илиев засече с глава, но много неточно.

В ответното нападение Рикардиньо получи в наказателното поле. Таранът стреля мощно в обсега на Дюлгеров. Стражът реагира блестящо, за да избие в ъглов удар.

В 26-ата минута Дюлгеров отново трябваше да се намесва. Уелтон създаде проблеми за Черно море отляво и комбинира с Филип Кръстев. Халфът стреля с левия крак право в ръцете на вратаря.

Секунди по-късно Хосе Кордоба проби през центъра и подаде към Илиян Стефанов. Последва удар по земя в долния ляв ъгъл на вратата. Дюлгеров за четвърти път от началото на мача се намеси безупречно, за да запази резултатът непроменен.

В 35-ата минута гостите поведоха от нищото. При една атака отдясно Виктор Попов опита центриране. Получи се коварна траектория на топката, която се насочи към мрежата на „сините“. Николай Михайлов със сетни усилия успя да закачи топката с една ръка и да я чукне в горната греда. Александър Василев дебнеше във вратарското поле и добави с глава от близко разстояние за 0:1.

Три минути преди края на първата част Левски се справи с центриране от пряк свободен удар. Топката попадна в Александър Василев, който пробва изстрел от голямо разстояние, но покрай вратата на Михайлов.

В добавеното време на първото полувреме Велислав Василев имаше свободно пространство пред дъгата на наказателното поле на Левски. Вместо да комбинира със съотборник, опита мощен удар, който беше доста неточен. Не се наложи на Михайлов да се намесва.

Малко след старта на втората част играта отново беше прекъсната заради димка и силно намалена видимост. След като не се игра в продължение на 7-8 минути, Никола Попов най-сетне поднови действията на терена.

В 57-ата минута Асен Чандъров имаше възможност да стреля, но го стори много-много неточно и слабо.

Варненци умело убиваха ритъма на играта и не даваха много шансове на Левски да възстанови равенството. В 68-ата минута Хосе Кордоба реши да пробва отдалеч. Изпълнението беше много несериозно и определено защитникът трябваше да потърси свой съотборник.

В 70-ата минута топката за втори път навести мрежата на Левски. При едно дълго подаване тя се отклони от Атанас Илиев и стигна до Алекс Фернандес. Той стреля от малък ъгъл, получи се рикошет в тялото на Ноа Сонко Сундберг, а Николай Михайлов се оказа безпомощен, като беше хванат в крачка. Голът не беше зачетен след намеса на ВАР. Първоначално имаше съмнения за засада на Атанас Илиев, но такава нямаше. Оказа се, че Илиев е играл с ръка.

Седем минути по-късно Михайлов за трети път беше преодолян. При центриране на Александър Василев отляво Исмаил Иса реализира с глава. И този гол не беше зачетен заради засада. Нападателят категорично беше зад защитата на „сините“, така че съмнения в случая нямаше.

Десет минути преди изтичането на редовното време символичните домакини организираха стойностна атака през центъра. Тя завърши с удар на Кръстев от дистанция, който не беше точен.

В 86-ата минута Роналдо беше намерен на границата на наказателното поле. Бразилецът стреля от движение по земя, ала Дюлгеров изби.

В последната минута от редовното време Исмаил Иса беше изведен на десния фланг. Той пробва да изненада Михайлов с удар по земя в близкия ъгъл. Михайлов внимаваше и спаси.

Заради спирането на играта в началото на второто полувреме и намесите на ВАР продължението на мача беше 11 минути. Левски изобщо не успя да установи натиск. Липсваше всякакви идея при футболистите на Станимир Стоилов как да стигнат поне до точката от този мач. Черно море с лекота затвори мача в своя полза и се поздрави с успеха за начало на новата 2023-а година. В следващия кръг Левски гостува на Пирин, докато „моряците“ посрещат Берое.

Левски – Черно море 0:1
0:1 Александър Василев 35′