Франция срази сензацията Мароко и е на финал на Мондиала

Настоящият световен шампион Франция победи сензацията на Световното първенство по футбол в Катар – Мароко с 2:0 във втория полуфинал на турнира.

В неделя „петлите“ ще срещнат Аржентина в 17:00 часа в спор за титлата, докато Мароко и Хърватия ще играят за третото място в събота по същото време.

Франция ще има възможността да стане едва третият отбор в света, който успява да дублира световната си титла. Досега това са правили Италия (1934 и 1938) и Бразилия (1958 и 1962).

Преди началото на срещата над 55 хиляди марокански фенове освиркаха химна на Франция, а „петлите“ поведоха още в петата минута.

Тео Ернандес се разписа от малък ъгъл с акробатичен удар за 1:0 след разбъркване в наказателното поле. Попадението е първо, което Мароко получава от съперников играч на Световното, тъй като единственото досега бе автогол на Найеф Агер.

Пет минути след гола Мароко можеше да изравни, но коварен удар на Азедин Унахи бе спасен от Лорис. Малко след това и Хаким Зиеш стреля от добра позиция, но ударът му не се получи.

Франция можеше да удвои аванса си в 17-ата минута, но ударът на Жиру срещна гредата.

Минути след изтичането на половин час игра Франция можеше да си осигури комфортен аванс, но Мбапе и Жиру не успяха да поразят целта в рамките на секунди.

Мароко стигна до най-доброто си положение за гол в 44-ата минута, когато след корнер  Джауад Ел Ямик стреля в гредата след ножичен удар.

Второто полувреме започна с две опасности пред вратата на Мароко, в основата на които бе Килиан Мбапе, но не се стигна до удар към вратата. Няколко минути по-късно звездата на ПСЖ бе грубо фаулиран от Софян Амрабат, но нямаше сигнал за нарушение.

Мароко стигна до опасна възможност пред вратата на Франция в 54-ата минута след пробив на Софиян Буфал и пас, успоредно на голлинията, но защитата на „петлите“ се справи.

Французите върнаха напрежението пред вратата на съперника, но Мбапе, Тюрам и Фофана не намериха вратата четвърт час преди края.

Настоящият световен шампион си осигури комфортен аванс десет минути преди края, когато резервата Рандал Коло Муан се разписа минута след появата си на терена след хубав пробив на Мбапе и пас към опразнената врата (2:0).

В продължението на двубоя Мароко бе близо до това да върне един гол, но Жул Кунде изчисти от голлинията.