Аржентина смачка Хърватия и е на финал на Мондиала

Аржентина размаза Хърватия с класиката 3:0 и се класира за финала на Световното първенство в Катар, а за трофея ще спори с победителя от сблъсъка между действащия шампион Франция и Мароко в сряда вечер. Лионел Меси (34-дузпа) и Хулиан Алварес (39, 69) продължиха мечтата на „гаучосите“ за трета световна титла след 1978 и 1986 година.

Наред с другите рекорди Меси изравни още един рекорд, който обаче е и с българско участие. Аржентинският магьосник вече е вкарвал поне веднъж в осминафинал, четвъртфинал и полуфинал на едно и също световно първенство – в случая на настоящето.

Двубоят започна равностойно със здрава битка в центъра на терена. След първия четвърт час хърватите владееха повече топката, но нито те, нито „гаучосите“ създаваха сериозни положения за гол.

В средата на първата част аржентинците регистрираха и първия точен удар. Енцо Фернандес опита късмета си от дистанция, но Ливакович спаси с вещина.

Първата голяма грешка в мача допусна хърватската защита в 32-ата минута, когато Хулиан Алварес бе изведен зад отбраната, опита да преодолее Ливакович, а секунда след това вратарят го фаулира и съдията Даниеле Орсато посочи бялата точка. Зад топката очаквано застана Лионел Меси, който бе безкомпромисен и реализира за 1:0 историческия си 11-и гол с екипа на националния тим, което не е правил никой друг. Пет минути по-късно „гаучосите“ нанесоха втори удар с феноменална контраатака, започнала от наказателното поле на Емилиано Мартинес. Алварес прекоси цялата половина на „ватрените“ и с доза късмет си осигури пространство за удар, след което не сгреши за 2:0.

В 42-ата минута Аржентина бе много близо и до трети гол, но удар на МакАлистър с глава след корнер бе отразен от Ливакович. Малко преди почивката Хърватска стигна до добра ситуация, като центриране на Юранович бе отклонено и Мартинес трябваше да се намесва, но бе отсъдена и засада.

Хърватите започнаха по-активно през втората част, но се затрудняваха да затруднят напрежение пред Мартинес. В същото време Маси излезе на стрелкова позиция в 57-ата минута, но Ливакович спаси.

Всичко изглежда приключи в 70-ата минута, когато Меси напредна отдясно, а след това изключително технично с тяло излъга Гвардиол и подаде към непокрития Алварес, който отблизо направи резултата класически.