Шок! Хърватия отстрани Бразилия след дузпи

Хърватия продължава защитата на сребърните си медали от Мондиала в Русия, след като надви Бразилия след изпълнение на дузпи в първия 1/4-финал от Световното първенство в Катар.

Редовното време и продълженията на срещата, играна на стадион „Едюкейшън Сити“ завършиха при резултат 1:1, а при дузпите „шахматистите“ показаха по-добър мерник и спечелиха с 4:2. На полуфинала хората на Златко Далич очакват победителя от сблъсъка Нидерландия – Аржентина.

Редовното време на рещата завърши 0:0, но в продължението двата отбора си размениха по едно попадение. Суперзвездата на Бразилия Неймар даде аванс на своя тим в първата минута на добавеното време на първото продължение, когато направи две двойни подавания, преодоля вратаря и вкара.

С този гол Неймар изравни постижението на Пеле за най-много голове с екипа на „Селесао“ – 77. Хърватия изравни в 116-ата минута чрез Бруно Петкови, който се разписа слез центриране отляво на Мислав Оршич. При дузпите Родриго и Маркиньос направиха пропуски и така „Селесао“ се сбогува с възможността да спечели шеста световна титла.

Двубоят на стадион „Едюкейшън Сити“ започна с леко надмощие на Бразилия, като удар на Винисиус в 5-ата минута бе спасен безпроблемно от Доминик Ливакович.

В 13-ата минута хърватите направиха добра атака, като Йосип Юранович центрира ниско отдясно. В наказателното поле Иван Перишич не успя да стигне до топката, въпреки че се бе измъкнал от защитата на „златистите“.

В следващите минути Хърватия бе по-активен и защитниците на Бразилия трябваше да действат концентрирано.

В 20-ата минута бразилците имаха страхотен шанс да поведат. Винисиус нахлу отляво към наказателното поле, последва двойно подаване с Неймар и играчът на Реал Мадрид стреля, но защитник на „ватрените“ блокира шута.

Пет минути след това центриране на Лука Модрич от пряк свободен удар стигна до главата на футболист на „Селесао“, който изчисти топката.

Минутите продължаваха да текат, като нито един от двата отбора не успяваше да създаде чисто голово положение пред противниковата врата.

Три минути преди края на редовното време на първата част Неймар стреля от пряк свободен удар. При удара му имаше рикошет в хърватската стена, но това не притесни Ливакович, който спаси спокойно. До края на първото полувреме така и не се стигна до повече опасни ситуации пред някоя от двете врати и така Хърватия и Бразилия се прибраха на почивка при нулево равенство.

Бразилия започна вихрено второто полувреме, като в 47-ата минута удар на Неймар бе блокиран от Йошко Гвардиол. Минута по-късно топката стигна до Винисиус, който бе на границата на вратарското поле и стреля, но стражът на хърватите спаси перхфектно.

В ситуацията имаше съмнения за дузпа заради игра с ръка на Юранович, но след преразглеждане с ВАР съдията Майкъл Оливър показа, че играта трябва да продължи.

Вратарят на Хърватия направи феноменално спасяване в 55-ата минута, когато Ричарлисон изведе Неймар в наказаталентото поле, но десетката на Бразилия видя как стражът на „шахматистите“ спаси удара му по диагонала.

Натискът на Бразилия продължи, като в 66-ата минута той спаси удар от чиста позиция от 4-5 метра на Лукас Пакета след грешка на защитниците на „ватрените“.

В 76-ата минута отново само Ливакович бе последна преграда след пробив през центъра и удар на Неймар. Четири минути след това вратарят на Динамо Загреб спаси страхотно удар по земя на Лукас Пакета след пас на Родриго.

Осем минути преди края на редовното време Каземиро центрира към Ричарлисон, но ударът с глава на деветката на „Селесао“ мина над вратата.

В добавеното време на мача ситуациите отново бяха пред хърватската врата, но Бразилия не успяваше да стигне до головия изстрел. Секунди преди края Антони опита шут от дистанция с левия крак, но Ливакович спаси и така редовното време завърши при резултат 0:0 и така срещата влезе в продължения.

Бразилия опита да натисне в началото на първото продължение и така да използва инерцията си от последните минути на редовното време на мача.

В 102-ата минута Матео Ковачич направи страхотен рейд през няколко футболисти на Бразилия. Той нахлу в наказателното поле, но ударът му от малък удар бе блокиран от защитник в жълто и синьо.

Минута след това удар на Марсело Брозович след пас на Бруно Петкович мина над вратата.

Последваха по-добри минути за Бразилия и в добавеното време на първото продължение хърватската отбрана рухна. Неймар получи топката в центъра и тръгна на рейд. Последваха двойни подавания с Родриго и Лукас Пакета и така Неймар се оказа сам срещу Ливакович. Футболистът на ПСЖ преодоля вратаря и със силен удар прати топката под гредата – 1:0.

Този гол накара „ватрените“ да се впуснат в атака, като Бразилия използваше това, за да прави контраатаки.

Непримиримостта на „шахматистите“ им се отплати в 117-ата минута. Тогава топката стигна до Мислав Оршич на лявото крило. Резервата проби към наказателното поле на Бразилия и центрира по земя. На точката на дузпата бе друг резервен състезател – Бруно Петкович, който с удар с левия крак порази вратата на Алисон и така резултатът стана равен – 1:1.

Три минути след това силен шут от дистанция на Ловро Майер мина далеч от вратата на Алисон. Бразилците отвърнаха с удар на Каземиро, дошъл след пряк свободен удар, но Ливакович отново спаси.

Това бе последното интересно положение в продълженията и така мачът трябваше да се реши с дузпи.

Това бе втора поредна победа на „шахматистите“ с дузпи на това първенство, след като хърватите надвиха Япония на 1/8-финалите след изпълнение на 11-метрови наказателни удари.

С тази победа Хърватия си гарантира място на полуфиналите на Мондиала в Катар, където ще се изправи срещу победителя от двойката Нидерландия – Аржентина. Двубоят от полуфиналите в този поток ще се играе във вторник (13 декември), от 21:00 часа на стадион „Лусаил“.