Еквадор победи с лекота Катар в първия мач от Мондиала

Еквадор спечели първите 3 точки на Мондиал 2022, след като победи Катар с 2:0 в откриващия мач на Мондиала. Две попадения отбеляза Енер Валенсия, а трети негов гол не бе зачетен.

Нападателят на Фенербахче първо вкара в 3-ата минута, но попадението не бе зачетено заради засада. В 16-ата минута южноамериканците стигнаха до дузпа, която бе отсъдена за нарушение срещу Валенсия, той застана зад бялата точка и отбеляза първия гол в мача.

В 31-ата минута Валенсия вкара и втори гол. След центриране отдясно Валенсия засече топката с глава и я вкара в долния десен ъгъл на вратата.

Катар по никакъв начин не притесни Еквадор и за 90 минути създаде едва 2-3 голови възможности, които дори не бяха от най-чистите. Футболистите на Катар не уцелиха нито веднъж вратата на южноамериканците.

Домакините от Катар стартинаха ентусиазирано мача, като двата отбора направиха доста здрави сблъсъци още в първите две минути на двубоя.

Още в 3-ата минута Еквадор вкара топката в мрежата, първоначало голът бе затечен, но след намесата на VAR се оказа, че има засада. След пряк свободен удар топката бе изсипана в наказателното поле на Катар, стражът на домакините Саад Ал Шееб излезе неразчетено, това даде възможност на Торес да отиграе акробатично топката и да я качи на главата на Валенсия, който от няколко метра се разписа във вратата на домакините.

Оказа се обаче, че при излизането си на практика Шееб е оставил своя съперник в засада, която бе отчетена.

Футболистите на Еквадор наложиха натиск срещу домакините в началните минути на мача. След центриране от пряк свободен удар последва центриране в наказателното поле, след което се стигна до напрежение, но топката бе избита.

В 15-ата минута Енер Валенсия бе изведен зад защитата на Катар, преодоля вратаря и Саад Ал Шееб извърни нарушение, което доведе до дузпа отсъдена от Даниеле Орсато. Минута по-късно Валенсия застана зад бялата точка и хладнокръвно реализира.

Еквадор продължи да играе по-дейно в минутите след гола.

В 31-ата минута Енер Валенсия отбеляза и втория си гол в мача. Той бе най-добре пласиран след центриране отдясно и с глава вкара топката в долния десен ъгъл на вратата на домакините.

В 44-ата минута Енер Валенсия получи травма и се наложи да напусне временно терена, изпитвайки болка, но след това се завърна на терена.

Катар можеше да изравни резултата в последната секунда на 5-минутното продължение. След центриране отляво топката бе насочена към Алмоез Али, който игра с глава, но не уцели вратата.

Второто полувреме започна с очаквано по-добра игра на Еквадор, като домакините на успяват да намерат правилния път за креативни атаки в посока вратата на „жълтите“.

В 55-ата минута Еквадор създаде чудесна голова възможност, но Саад Ал Шееб спаси удар на Ромарио Ебара.

В 62-ата минута домакините създадоха добро голово положение. Педро Мигел стреля с глава, но топката премина покрай вратата.

След 60-ата минута мачът се кротна, а гостите от Еквадор спокойно разиграваха топката.

Малко преди края на мача Еквадор направи добра атака, топката бе насочена към Естрада, но се оказа прекалено дълга и излезе в аут.

В 86-ата минута Мохамед Мунтари опита изненадващ удар от дистанция, но топката излезе аут.

КАТАР: 1. Саад Ал Шееб, 2. Педро Мигел, 3. Абделхаким Хасан, 14. Хомам Ахмед, 15. Баасам Хишам, 16. Буалем Хухи, 6. Абдулазиз Хатем, 10. Хасан Ал Хайдос (72 – 4. Мохамед Ваад), 12. Карим Будиаф, 11. Акрам Афиф, 19. Алмоез Али (72 – 9. Мохамед Мунтари)

Резерви: 21. Юсеф Хасан, 22. Мешал Баршам, 4. Мохамед Ваад, 5. Тарек Салман, 7. Ахмед Ал Аелдин, 8. Али Асадала, 9. Мохамед Мунтари, 13. Мусаав Хидир, 17. Исмаил Мохамад, 18. Халид Мунер, 20. Салем Ал Хаджри, 23. Асим Мдиабо, 24. Наиф Абдулрахим, 25. Фасем Габер, 26. Мустафа Мешаал

Старши треньор: Феликс Санчес

ЕКВАДОР: 1. Ернан Галиндес, 2. Феликс Торес, 3. Пиеро Инкапие, 7. Первис Еступинян, 17. Анхело Пресиадо, 10. Ромарио Ибара (68 – 16. Йереми Сармиенто), 19. Гонсало Плата, 20. Йегсон Мендес, 23. Мойсес Кайседо (90 – 21. Алан Франко), 11. Микаел Естрада (90 – 26. Кевин Родригес), 13. Енер Валенсия

Резерви: 12. Мойсес Рамирес, 22. Александер Домингес, 4. Роберт Арболеда, 5. Йон Сифуенте, 6. Вилиам Пачо, 8. Карлос Груесо, 9. Едуар Пресиадо, 14. Хавиер Ареага, 15. Анхел Мена, 16. Йереми Сармиенто, 18. Диего Еспиноса, 21. Алан Франко, 24. Джоркаеф Реаско, 25. Джаксон Поросо, 26. Кевин Родригес

Старши треньор: Густаво Алфаро