Локо (Пловдив) удари Хебър и се върна на победния път

Локомотив Пловдив се наложи с 2:1 срещу Хебър на Националния стадион „Васил Левски“ в мач от 18-ия кръг на efbet Лига.

„Смърфовете“ не стигнаха много лесно до крайния успех, макар че по-скоро контролираха събитията на терена през по-голямата част от мача.

Силен мач за „черно-белите“ направи Джовани. Той асистира за гола на Ивайло Димитров в 30-ата минута, а в 62-рата вкара победното попадение.

Трябва да се отбележи, че сериозна грешка при решителния гол направи капитанът на Хебър Петър Дебърлиев. Топката беше в обсега му, но той реагира много лошо и с ръка я прати в мрежата.

Ивайло Димитров не беше вкарвал от пролетта, но най-сетне приключи головата суша. Иначе Локо Пловдив на пъти уцели напречната греда. Хебър също имаше своите шансове, но Динко Хоркаш беше безгрешен. Вратарят спаси всичко. Но при гола на Ивайло Михайлов в 55-ата минута нямаше какво да направи.

След успеха Локо Пд е четвърти с 33 точки, докато Хебър е на предпоследното 15-о място с 12.

В началните минути двата отбора създадоха по една голяма опасност. В 4-тата минута Джовани потърси свой съотборник в наказателното поле. Матеус да Силва пробва задна ножица, нацели добре топката, но я прати право в ръцете на вратаря Петър Дебърлиев.

Домакините стартираха контраатака. Да Силва все още не се бе върнал в зоната си. Това даде шанс на Арсенио Валпорт, който се озова очи в очи с Динко Хоркаш. Стражът на пловдивчани излезе умело и успя да избие.

Четвърт час след началото Октай Хамдиев за момент се измъкна зад гърба на Матеус да Силва и се озова на чиста позиция в наказателното поле. Защитникът на „смърфовете“ обаче го догони и на два пъти блокира ударите му от малък ъгъл. Не се наложи на Хоркаш да се намесва, но пазарджиклии създадоха втора опасност пред вратата му.

В средата на първото полувреме Ивайло Михайлов засече с глава центриране от ъглов удар. Хоркаш плонжира и успя с върха на пръстите да спаси, макар че топката като че ли щеше да премине покрай левия страничен стълб на вратата му.

В 27-ата минута Бирсент Карагарен пробва късмета си с шут от доста сериозна дистанция. Дебърлиев беше в готовност да се намеси, но не му се наложи, защото топката напусна очертанията на терена в аут.

Секунди по-късно гостите изпуснаха най-добрия си шанс за гол от началото на мача. Карагарен беше изведен в коридор. Той се озова очи в очи с Дебърлиев, но вместо да завършва сам потърси пас към Ивайло Димитров. Той закъсня и се размина с топката.

В 30-ата минута силните минути за Локомотив дадоха резултат. С дълго подаване в предни позиции беше намерен Евандро. Той технично с едно докосване отигра към Ивайло Димитров. Нападателят стреля от дъгата на наказателното поле и матира Дебърлиев за 1:0.

Пет минути по-късно Локо Пловдив разкъса отбраната на домакините с нова контраатака. Евандро пробва пас, който не беше съвсем точен. Все пак Георги Каракашев получи шанс да стреля от точката за дузпата, но високо над целта.

Минутка преди почивката Локо Пловдив получи шанс да удвои преднината си. „Смърфовете“ имаха правото да бият пряк свободен удар от добра позиция. Топката беше заложена в близост до десния ъгъл на наказателното поле. Карагарен стреля много опасно, но уцели гредата. Късметът покри Хебър в ситуацията.

В добавеното време на първата част Октай Хамдиев центрира от фал. На далечната греда негов съотборник прати топката в гредата. Последва добавка на Хлеб Бухал, който от метър разстояние на празна врата нямаше как да пропусне. Попадението обаче не беше зачетено заради засада. Ситуацията беше преразгледана от ВАР и първоначалното съдийско решение беше потвърдено.

В началото на втората част Хебър натисна и беше на няколко пъти близо до гола. Още в 46-ата минута Хамдиев излезе на чиста позиция. Той беше спрян от Хоркаш, но беше отсъдена и засада, макар че ситуацията беше тънка и при гол щеше да се разчита главно на ВАР.

Секунди по-късно Венсан Марсел овладя на гърди на границата на наказателното поле и стреля по земя право в ръцете на Хоркаш. Никакви проблеми за вратаря.

В 52-ратас минута Арсенио Валпорт проби и опита удар по диагонала, който беше неточен.

Три минути по-късно Хебър заслужено възстанови равенството с оглед силния старт на втората част. Венсан Марсел беше изведен с дълго подаване от дълбочина. Той овладя и пусна успореден на голлинията пас. Ивайло Михайлов показа страхотен усет и се спря в точния момент, изчака топката и я прати в мрежата 1:1

В 59-ата минута Богомил Божиркин пробва далечен удар по земя – право в ръцете на Динко Хоркаш, който улови без затруднения.

В 62-рата минута Бабакар Дион си освободи пространство на границата на наказателното поле и шутира. Дебърлиев се намеси, но атаката продължи. Джовани овладя в близост до пеналта, преодоля двама противници и стреля. Получи се коварен рикошет, който заблуди вратаря на Хебър. Топката беше в обсега на Дебърлиев, но той реагира много странно и с една ръка я прати в собствената си мрежа. Шутът на Джовани не беше кой знае колко силен, така че определено грешката е на стража.

15-ина минути преди изтичането на редовното време Преслав Боруков засега с глава центриране на Бабакар Дион от ъглов удар, но много слабо и без проблеми за капитана на Хебър Дебърлиев.

Малко след това Роберт Мазан нахлу в наказателното поле и имаше страхотен шанс да изравни. Ударът му от въздуха прелетя много високо над напречната греда.

В 90-ата минута Матеус да Силва можеше да сложи точката на спора. Той се включи дълбоко в половината на Хебър и излезе на стрелкова позиция. Мощният му удар в близкия ъгъл беше отразен от Дебърлиев. При последвалия корнер отново Да Силва стреля, този път с глава, но в напречната греда.

Това беше последната по-интересна ситуация в мача. Хебър опита натиск, с който да се добере до точката, но Локомотив Пловдив не се огъна и се поздрави с крайния успех.

И за двата отбора днешният мач е последен в efbet Лига през календарната 2022. Те ще играят за Купата на България следващата седмица.