Рома прати Лудогорец в Лигата на Конференциите след луд мач

Лудогорец успя сериозно да притесни Рома на „Олимпико“, но загуби с 1:3 в решителен мач от група C на Лига Европа. През пролетта българският шампион продължава в третия по сила европейски клубен турнир Лигата на конференциите.

В края на първата част разградчани поведоха с гола на Рик Джонатан. Треньорът на „вълците“ Жозе Моуриньо направи три смени на почивката. В игра влезе Николо Дзаниоло, който поведе домакините към обрат. Той спечели две дузпи, реализирани от Лоренцо Пелегрини в 56-ата и 65-ата минута.

Така римляните стигнаха до пълен обрат и си върнаха контрола върху случващото се на терена. Десетина минути по-късно гол на Нонато не беше зачетен заради дискусионно нарушение на Рик Джонатан срещу Рожер Ибаньес в началото на нападението.

В 85-ата Николо Дзаниоло сложи точката на спора, вкарвайки за 3:1. В последната 90-а минута от редовното време Оливие Вердон си изпусна нервите и беше изгонен с директен червен картон. Той настъпи Никола Залевски.

В крайното класиране в групата Лудогорец е трети със 7 точки и продължава в Лигата на конферениите. Бетис и Рома ще играят в Лига Европа като първи и втория. Последен е ХИК Хелзинки с 1 точка.

Напролет разградчани ще играят с някой измежду завършилите на второ място в групите на ЛК, като жребият е в понеделник (7 ноември).

Рома стартира настървено и имаше първия сериозен голов шанс. Лоренцо Пелегрини получи на границата на наказателното поле. Капитанът на домакините не беше пресрещнат. Той си нагласи топката на десния крак и стреля, но покрай левия страничен стълб на Серджио Падт.

В 11-ата минута Пелегрини пробва директен изстрел от пряк свободен удар – доста неточно. Ситуацията по-скоро предполагаше центриране, защото дистанцията беше достатъчно сериозна.

Римляните продължаваха да са малко по-добрият отбор на терена. В 17-ата минута Неманя Матич стреля от въздуха. Право в ръцете на Падт, който улови без никакви затруднения.

В 21-вата минута Лудогорец организира страхотно нападение и хвана неподготвена защитата на „вълците“. Каули Оливейра намери Тиаго. Нападателят с едно докосване изведе Бърнард Текпетей на чиста стрелкова позиция. Той стреля мощно в аут. Определено при малко повече концентрация българският шампион можеше да излезе напред в резултата.

Шест минути по-късно Лудогорец контраатакува добре. Якуб Пьотровски получи супер шанс за удар, но много слабо и без проблеми за Руи Патрисио.

Половин час след началото „орлите“ извадиха късмет. Лоренцо Пелегрини получи нов шанс за изстрел и отправи такъв. След рикошет в крака на Вердон топката излезе в ъглов удар. Падт не успя да реагира, но с въздишка изгледа топката.

В 38-ата минута Текпетей тръгна на индивидуален пробив, премина един-двама и стреля по земя – в аут.

Три минути след това Текпетей показа страхотна скорост и стигна до топката точно пред аутлинията. Лудогорец бързо разигра, а Каули завърши нападателната акция с удар от дъгата на наказателното поле. Топката лизна гредата и излезе в аут.

Секунди по-късно Рома отново се пропука между халфовата и защитната линия. Рик Джонатан се възползва. Избяга от няколко противници и с плътен удар разстреля Руи Патрисио за 1:0.

Разградчани изпълниха главната си цел, а именно съхраниха аванса до края първата част и се прибраха към съблекалните с аванс.

За началото на втората част Жозе Моуриньо направи цели три смени в състава си. От първата секунда домакините се хвърлиха в атака. В 46-ата минута „орлите“ оцеляха. С две фантастични спасявания се отчете Падт. Първто стражът спря коварен удар по земя на Лоренцо Пелегрини, след което отказа и Ел Шаарауи.

В 52-рата минута Кристиан Волпато навърза няколко защитници на Лудогорец, влезе в наказателното поле и стреля много опасно. След рикошет в крака на бранител последва корнер. Крис Смолинг засече с глава. Тами Ейбрахам не успя да играе с топката с гръб към вратата, а Падт улови.

Три минути по-късно Сисиньо направи дузпа. Бразилецът с български паспорт изблъска в гръб Николо Дзаниоло. Никола Дабанович посочи бялата точка. Зад топката застана Лоренцо Пелегрини. Капитанът на римляните прати Падт в противоположния ъгъл и възстанови равенството.

В 65-ата минута Рома получи още една дузпа. Този път Николо Дзаниоло беше изведен зад защитата на родния тим. Той се озова очи в очи с Падт, но преди да отправи удар беше съборен на земята от Оливие Вердон. Главният рефер посочи бялата точка. Пелегрини стреля в другия ъгъл, Падт отново не позна и „вълците“ обърнаха за успокоение на Жозе Моуриньо.

В 73-ата минута Педро Нареси реши да дриблира в собственото си наказателно поле. Дзаниоло му отне и стреля в близкия ъгъл. Падт успя да реагира и изби в ъглов удар.

Минута по-късно Лудогорец получи първия си шанс през второто полувреме. Той дойде на контраатака. Каули спечели много терен и подаде към Тисера. Неговият удар по земя беше отразен от Руи Патрисио.

В 77-ата минута топката навести мрежата на Пастрисио за втори път. Рик Джонатан отигра добре в центъра и подаде към Тисера. Аржентинецът стреля, но в крака на защитник. Нонато стигна до отбитата топка и от чиста позиция нямаше как да пропусне. Рома скочи на съдията и искаше фал срещи Рожер Ибаньес в началото на атаката. Последва намеса на ВАР, която развали празненствата на „орлите“. Голът на Нонато не беше зачетен заради удар с ръка на Рик в лицето на Ибаньес. Факт е, че футболистът на домакините преигра, но съдиите отсъдиха нарушението.

Мачът се изнерви в следващите минути. Десетина преди изтичането на редовното време Матиас Тисера получи в наказателното поле, обърна се и шутира слабо – право в ръцете на Патрисио.

Пет минути преди изтичането на редовните 90 Рома сложи точка на спора. Дзаниоло преодоля трима защитници на Лудогорец с чудесни финтове. Той излезе сам срещу Падт и го преодоля технично за 3:1.

Този гол тотално уби интригата в мача. В 90-ата минута „орлите“ останаха и с човек по-малко. Оливие Вердон се сборичка с Никола Залевски при центриране от пряк свободен удар. Футболистът на Рома падна на земята, а Вердон стъпи върху гърдите му. Главният съдия пропусна да го изгони с директен червен картон, но това се случи след поредната намеса на ВАР.

До края мачът се доиграваше и въпреки минималното добавено време от 7 минути, абсолютно нищо не се случи преди финалния съдийски сигнал.