Левски продължава да бие, но не без помощта на ВАР

Левски спечели с минималното 1:0 дербито срещу Ботев Пловдив от 13-ия кръг на efbet Лига. Илиян Стефанов вкара единственото попадение в средата на първата част.

Ключова роля в мача имаше системата ВАР, когато през второто полувреме „канарчетата“ също поразиха целта. Резервата Николай Минков вкара страхотен гол, но той не беше зачетен след намеса на системата за видеоповторения Оказа се, че има нарушение на Елвис Ману срещу Цунами точно преди страхотния шут на Минков.

Още в 3-тата минута Левски създаде главоболия за противниковата отбрана. След добро взаимодействие между Илиян Стефанов и Ивелин Попов вторият се озова на добра позиция. Той се засуети и нито отправи удар към вратата на Хидайет Ханкич, нито намери своя съотборник. В крайна сметка топката беше изчистена. Попов падна на терена и изпитваше болка, но успя да продължи мача.

Малко след това Хосе Кордоба засече с глава центриране от пряк свободен удар. Панамският национал не беше точен и изпрати топката покрай целта.

В 11-ата минута Ивелин Попов добре задържа топката пред наказателното поле. Бившият капитан на националния отбор подаде към Филип Кръстев, който стреля. След рикошет топката излезе в ъглов удар. При последвалия корнер Цунами стреля с глава, но над целта.

В следващите минути домакините натиснаха, защитата на „канарчетата“ обаче не се огъваше и нямаше работа за Ханкич. Ботев контраатакуваше застрашително, но без проблеми и за капитана Пламен Андреев.

В 22-рата отбраната на пловдивчани се пропука и Левски поведе. Столичани развиха качествена атака. Роналдо получи на десния фланг и центрира. Илиян Стефанов изпревари защитник и от близко разстояние прати топката в мрежата зад Ханкич.

След гола на „сините“ темпото на игра спадна, макар че футболистите на Мъри Стоилов владееха повече топката.

В 39-ата минута Рой Херман опита удар от границата на наказателното поле, но доста далеч от вратата на Пламен Андреев.

В добавеното време на първата част Уелтон тръгна на пробив през центъра. Бразилецът беше препънат в близост до наказателното поле. Топката отиде в краката на Ивелин Попов, който за момент спря, защото си мислеше, че ще бъде отсъден фал. Реферът Станимир Тренчев му показа, че дава авантаж и Попето продължи да играе. Той преодоля 2-3 противници и даде към Роналдо, който продължи към Уелтон. Крилото вече се беше изправило и шутира мощно, но доста неточно.

За началото на втората част Станимир Стоилов направи една смяна в своя състав. Официален дебют със синята фланелка направи Абдулахи Шеху, който се появи на терена на мястото на Жереми Петрис.

В 48-ата минута Уелтон получи с гръб към вратата на границата на наказателното поле. Той овладя, добре се завъртя и стреля, но точността му изневери.

В 56-ата минута Левски пропусна страхотен шанс да удвои преднината си. Илиян Стефанов беше изваден на десния фланг. Голмайсторът в мача напредна и намери Ивелин Попов в наказателното поле. Той стреля от движение, но Пунчец блокира.

При последвалия корнер „сините“ имаха нов много добър шанс. Илиян Стефанов отклони с глава на първа греда, а Цунами се опита да довкара. Неговият удар от опасна близост не намери целта.

В 62-рата минута Мохамед Брахимия преодоля Шеху и отправи опасен удар, който премина близко до левия страничен стълб на вратата на Пламен Андреев.

Две минути по-късно Николай Минков се възползва от грешка на „сините“. Цунами се размина с топката, подпрян с ръка от Елвис Ману. Бразилецът падна на тревата, а топката стигна до Николай Минков. Той направи една-две крачки и с мощен шут от границата на наказателното поле матира Пламен Андреев, вкарвайки в горния ляв ъгъл. Главният съдия Станимир Тренчев първоначално зачете гола, но след преглед с ВАР се оказа, че Елвис Ману е нарушил правилата, така че голът беше отменен. Ситуацията определено е дискусионна дали Ману прави грубо нарушение срещу Цунами или падането на футболиста е твърде леко.

Четвърт час преди изтичането на редовното време Уелтон беше изведен сам срещу Ханкич. Неговият удар по земя беше отразен от вратаря. Илиян Стефанов за малко да стигне до топката за добавка. Халфът се хвърли на земята и поиска дузпа, но Тренчев видя добре ситуацията и му показа жълт картон за симулация. В интерес на истината имаше минимален контакт между Ханкич и Стефанов, но трудно можеше да се даде наказателен удар.

В 81-вата минута Антоан Бароан пробва късмета си с удар от далечно разстояние, но прати топката над напречната греда.

Четири минути по-късно Уелтон получи отляво, навлезе към центъра и пробва техничен удар – Ханкич спаси. Стражът на гостите се справи и с удар на Марин Петков секунди по-късно.