Изумително! Алкарас триумфира на US Open само на 19 години

Испанската надежда в тениса Карлос Алкарас стигна до първата си титла в Шлема, побеждавайки Каспер Рууд на финала на US Open с 3:1 сета (6:4, 2:6, 7:6 (1) 6:3) за три часа и 23 минути игра. Освен с първата си титла от Големия Шлем Алкарас ще може да се похвали и с първото място в световната ранглиста при нейното обновяване. Той е първият тийнейджър, който оглавява ранглистата.

Още в първия си сервис гейм Каспер Рууд трябваше да отразява две точки за пробив, които обаче не бяха поредни като тези, до които достигна на сервис на Алкарас. Испанецът обаче се справи, а след това успя той да направи първия пробив във финала.

В следващия гейм норвежецът имаше точка за връщане на пробива, но Алкарас се справи. До края на първата част нито един от тенисистите не бе близо до пробив и така испанецът поведе с 1:0 сета.

Във втория сет се повтори ситуацията от първия, но с обратен знак. Този път Алкарас пропусна точка за пробив, а в следващия гейм загуби подаването си. Така Рууд поведе с 4:2. Испанецът можеше да върне пробива, но вместо това допусна нов, с което норвежецът спечели четири поредни гейма и изравни сетовете.

Алкарас показа завидно хладнокръвие и въпреки двата пробива и загубения сет взе подаването на съперника си още в началото на третата част, а след това имаше брейк пойнт и за 3:0, но Рууд успя да се справи. Двубоят започна все повече да се заплита, след като Рууд върна пробива и изравни геймовете – 2:2. До края на сета не се стигна до нови пробиви, въпреки че в 12-ия Рууд можеше да вземе подаването на испанеца и да спечели сета. След като не успя се стигна до тайбрек, в който Алкарас бе безпощаден, печелейки го със 7:1.

В четвъртия сет единствената възможност за пробив бе в шестия гейм на сметката на Алкарас и испанецът се възползва от нея, за да вземе подаването на съперника си. Това помогна на 19-годишния испанец да спечели сета, а с това и мача. Така Алкарас се превърна в най-младия шампион на US Open след Пийт Сампрас през 1990-а.