Надал победи Джокович в спектакъл на „Ролан Гарос“

Рафаел Надал надви Новак Джокович във величествен сблъсък от четвъртфиналите на тазгодишното издание на Откритото първенство на Франция. Четирисетовата драма завърши в полза на испанеца, който се наложи с 2:6, 6:4, 2:6, 6:7(4) след 4 часа и 20 минути игра.

ПЪРВИ СЕТ (2:6)

Двамата демонстрираха атрактивна игра още в първия гейм. Джокович принуди Надал да допусне грешка в самото начало и взе първата точка в двубоя. Матадорът обаче показа напорист характер и изравни след дълго разиграване. Последваха два великолепни сервиса на сърбина, но Надал се възползва от намеса на мрежата. С нова агресивна атака Кралят на клея достигна до точка за пробив, но изненадваща комбинация от Ноле съхрани равенството. Испанецът все пак успя да пробие от третия път след грешка на Ноле.

Сърбинът поведе и във втория гейм, но два страхотни сервиса на Надал обърнаха резултата. Джокера обаче побърза да направи 30 равни с форхенд по обратния диагонал. Надал обаче обърка своя противник, пращайки го в грешната посока, и затвърди пробива си. Отговорът на Джокович не закъсня и след като ускори началния си удар, сърбинът с лекота взе третия гейм на 0. Добрата игра на Ноле продължи и в следващия гейм, но Надал обърна от 15:40 и спаси брейкпойнта. Последва нов изтощителен и равностоен гейм, но грешка в мрежата от страна на съперника помогна на Надал за втория му пробив в сета. Испанецът успя да затвърти и втория си пробив с експресен гейм на 0. Сърбинът все пак успя да реагира на разнообразните ретури на противника и взе следващия гейм, в който сервира. В последната част Ноле демонстрира остротата на форхенда си, но объркан бекхенд по диагонала доведе до сетбол за Надал и след отличен сервиз испанецът затвори първата част още при първата си възможност.

ВТОРИ СЕТ (6:4)

По подобие на първия гейм в срещата, и вторият сет стартира при изравнени сили. Матадора все пак успя да пропука защитата на съперника и взе най-дългия гейм до момента след седми брейкпойнт. Последва доста по-категорично разиграване за испанеца, който взе втория гейм в сета на 0. Втората част продължи да се развива по план за Надал, който затвори и следващия гейм в своя полза. Ноле се възползва от една от редките грешки на испанеца и прекъсна серията на Надал, реализирайки първия си пробив. Рафа не успя да задържи високото темпо от началото на сета и загуби и петия гейм след изключителен форхенд по диагонала от стана на Джокера. Остра атака към бекхенда на Надал и предизвикана грешка спряха сърбина от това да върне и втория пробив. Тринайсеткратният шампион съумя да остане в разиграването, което се превърна в най-дългото до момента, но отстъпи в гейма и стопи целия си аванс, който бе натрупал. Ноле се съвзе и с четвъртия си пореден гейм сякаш пое юздите в двубоя.

Серията на Джокович обаче бе прекъсната след нов впечатляващ обрат на Надал от 15:40. Джокера обаче продължи да диктува темпото и взе следващия гейм с лекота. След нова невероятна битка Ноле затвори сета в своя полза при 6:4.

ТРЕТИ СЕТ (2:6)

Първият гейм в сета отиде на сметката на Надал, който излезе на корта преобразен след почивката между частите и взе гейма с пробив на 0. С камшичен удар в последното разиграване от втория гейм испанецът затвърди пробива си. Джокович обаче успя да намали изоставането си, взимайки третия гейм. След продължителни разигравания и опит за къса топка, завършил в мрежата, Надал спечели най-дългия гейм в третия сет до момента. Перфектно започнал следващ гейм за Ноле завърши злощастно и отиде на сметката на Надал. Сърбинът допусна нова грешка в неподходящ момент и подари и шестия гейм на своя противник. Джокович обаче се вдигна и с експедитивен гейм на 0 намали пасива си. Поредна непредизвикана грешка на Джокович доведе до два сетбола за Надал, който се възползва от втората си възможност и затвори третата част при същия резултат като първата – 6:2.

ЧЕТВЪРТИ СЕТ 6:7(4)

Сетът стартира с гейм за Джокович, който посече Надал за пробив в началото. След кратък спор с рефера относно завършващата точка във втория гейм, той отиде на сметката на Ноле, с което той оформи своя пробив. С бърз гейм на 0 сърбинът увеличи преднината си на 3:0 гейма. Рафа обаче съумя да се възползва от спада в концентрацията на Ноле и се върна в играта, взимайки своя сервис гейм. Последва атрактивно бекхенд воле с гръб към мрежата на Надал, но в ключовия момент Матадора допусна грешка и позволи на Ноле да вземе гейма. Грешка нямаше в следващият гейм обаче, когато испанецът се наложи категорично с 40:0.

С остър бекхенд по диагонала Ноле отново принуди Рафа да сервира за оставането си в сета и го направи по почти перфектен начин, печелейки гейма с 40:15. Непредизвикана грешка в ключов момент отложи затварянето на сета от първи опит, а след дълбок ретур испанецът спаси и втория сетбол и върна пробива. Добрата игра на Краля на клея продължи и с лекота изравни резултата с третия си пореден гейм. Поредицата на Матадора бе секната, след като Джокович поведе с 6:5, но Рафа побърза да вкара сета в тайбрек. Испанецът поведе с 3:0, а топка в аут донесе първата точка на Джокович в тайбрека. Прекалено амбициозен удар и на сърбина обаче увеличи резултата до 5:1 за Надал и го доближи до успеха в срещата. Джокович демонстрира железни нерви, спасявайки три мачбола. Сърбинът обаче нямаше какво да направи при последното разиграване, с което Надал затвори мача със 7:4 в тайбрека.

Така Рафаел Надал продължава приказката си на Ролан Гарос и ще се изправи срещу Александър Зверев на полуфинала, в опит да достигне до 14-ото си отличие на Откритото първенство на Франция.