Жалко! Гришо изпусна нов знаменит обрат и финал в Монте Карло

Българският топ-тенисист Григор Димитров отпадна на полуфинала на турнира по тенис в Монте Карло, след като загуби от испанеца Алехандро Давидович Фокина с 6:4, 6:7 (2), 3:6. Срещата продължи 2 часа и 43 минути, премина през много обрати, двамата сътвориха доста добри неща на корта, но имаше и много грешки. В крайна сметка 46-ият в ранглистата на АТР испанец за първи път отива на финал. Там ще спори за титлата от турнира Мастърс 1000 срещу Александър Зверев (Германия) или Стефанос Циципас (Гърция).

Григор Димитров опита да изненада съперника си и в началото това се получи, но при второто си подаване допусна брейк след двойна грешка. Така Давидович Фокина поведе с 2:1, а след това затвърди пробива си и със спечелено подаване за 3:1. Димитров изравни за 30:30 в този гейм, но след това не беше прецизен в бекхенд-ударите и даде предимство на противника си.

До края на първия сет българската тенис-звезда и Давидович Фокина си взимаха подаванията, никой не позволи другия да има възможност за пробив. Така испанецът взе частта при първия си сет-пойнт на 30 и поведе с 1:0.

Димитров върна пробива във втория гейм на втория сет, след като взе инициативата от самото начало. При 15:40 Давидович Фокина направи грешка при първи сервис, а при втория не вложи никаква агресия и Димитров взе разиграването. След това обаче Григор Димитров започва своя период на непрекъснати грешки и испанският му съперник спечели четири поредни гейма. Първият ри-брейк дойде веднага след 2:0, като Димитров сервираше за 3:0, но при първата възможност Давидович Фокина проби. След 2:2 дойде и вторият пробив. Българинът успя да спре пропадането си за 3:4, след което при 3:5 сервира за оставане в мача. И го направи с много майсторство – мощен първи сервис, бързо движение и завършване без шансове за противника – гейм на 15.

При следващото подаване за мача от Давидович Фокина, Димитров се възползва максимално от напрежението и поведе с 30:0. След това обаче при първата си възможност за пробив беше безкомпромисен и изравни 5:5 и дори поведе с 6:5, след като форхенда при последното разиграване на испанския младок излезе в аут. И така два гейма по-рано той подаваше за класиране на финала, а сега дойде ред да подава за оставане в сета. И го направи крайно убедително – на 0, което означаваше и влизане в тайбрека.

Там единственият българин в тенис-елита на АТР показа здрави нерви и след 5:2 вече беше въпрос на време да спечели частта и да изравни сетовете.

Енергията на българина нямаше как да бъде спряна и пробивът на старта на третия сет беше факт и той поведе с 2:0. След това обаче традицията този мач да минава през всякакви обрати беше спазена и Давидович Фокина поведе с 5:2, след като Григор Димитров прати два форхенда в последните два гейма в мрежата. Григор се върна за 3:5, а накрая по-младият испански състезател успя да спечели в третия сет с 6:3.