България с достоен мач срещу Хърватия в Катар

Хърватия победи България с 2:1 в приятелски мач в Катар. Нашите показаха самочувствие, пропуснаха няколко добри положения и дори поведоха в резултата, но допуснаха обрат в рамките на 10 минути. Така „лъвовете“ нямат победа далеч от дома в 20 поредни мача.

Финалистът от последния Мондиал излезе с куп промени в състава си, но пое контрола над срещата, като в 19-ата минута стигна до първото си чисто голово положение, при което Марко Ливая стреля с глава, но над вратата.

Малко след това Борна Баришич стреля опасно в горния десен ъгъл на нашата врата, но Вуцов спаси.

Българският страж се намеси авторитетно и в 19-ата минута, в която Никола Моро отправи бомбен шут към горния му десен ъгъл, но вратарят на нашите изби в корнер.

Нашите показаха зъби след 25-ата минута, когато в рамките на минута-две Радослав Кирилов стреля опасно в десния ъгъл на хърватската вратата, а след него и Мартин Минчев опита удар, но над напречната греда.

Десет минути преди края Хърватия осъществи поредната си опасна атака, завършила с хубав удар на Борна Баришич, но Вуцов за пореден път се оказа последна преграда пред гола.

До края на полувремето нашите опитаха още няколко атаки, при една от които Едисон Йорданов шутира опасно от дистанция, но покрай вратата.

В началото на втората част за Хърватия се появиха две от звездите на тима Иван Перишич и Матео Ковачич, но въпреки това България имаше две добри възможности в първите пет минути – опасно центриране към Кирил Десподов и удар от фаул на Неделев.

След това Хърватия отново упражни натиск, а Марио Пашалич и Ловро Майер опитаха опасни удари.

Малко преди изтичането на час игра хърватите удариха греда след силен удар на Мислав Оршич, а в 63-ата минута останаха с човек по-малко след втори жълт картон на Дуле Чалета-Цар.

България стигна до гол в 70-ата минута, в която Кирил Десподов беше изведен срещу вратаря на Хърватия и го преодоля за 1:0. Секунди след това обаче той свали фланелката си от радост и получи втори жълт картон.

Радостта на нашите продължи точно четири минути, тъй като Хърватия получи дузпа за нарушение на дебютанта Мики Орачев, а Лука Модрич изравни от бялата точка в 76-ата минута (1:1). Четири минути по-късно Хърватия осъществи обрат след точен удар на Андрей Крамарич за 2:1.

До края на срещата Иван Перишич пропусна да отбележи трети гол, след като прати топката на сантиметри от гредата от фаул. Минута по-късно Доминик Янков можеше да изравни резултата, но вместо да стреля, подаде към Борислав Цонев, който се забави и топката беше изчистена.

Проверката беше втора за двата тима по терените на домакина на предстоящото световно първенство (21 ноември – 18 декември), след като нашите загубиха с 1:2 от Катар, а финалистът от последния Мондиал (2:4 от Франция) направи 1:1 със Словения.