Ботев взе дербито на Пловдив, Митко Илиев – антигерой

Ботев спечели дербито на Пловдив, побеждавайки с 2:1 Локомотив в оспорван мач от 22-ия кръг на Еfbet Лига. Срещата се игра в базата на „канарчетата“ в Коматево при страхотна атмосфера.

Защитникът Виктор Генев даде преднина на Ботев в 75-ата минута, а в 84-ата дебютиралият днес Джак Лейн също се разписа. Асът на Ботев Тодор Неделев асистира и за двете попадения.

Малко преди края точен беше Димитър Илиев. По-рано капитанът на Локомотив имаше възможност да открие резултата, но в 57-ата минута не успя да вкара от дузпа при 0:0. Вратарят на Ботев Георги Аргилашки спаси изпълнението му от бялата точка. Стражът на домакините се намеси решително и при още няколко ситуации, изигравайки ключова роля за сладката победа.

След нея Ботев събра 39 точки е заема третата позиция Черно море, който има 36. Локомотив (Пд) е осми с 28 точки.

В първото издание на пловдивското дерби през сезона не беше излъчен победител – 1:1, като тогава точен за „жълто-черните“ отново беше Виктор Генев.

Това беше 114-ото дерби между двата тима в елита, като силите преди днес бяха абсолютно изравнени – по 40 победи за всеки от съперниците и 33 равенства. След сладкия успех Ботев вече води с 41:40 на големия си съперник.

Двубоят започна с равностойна игра. В осмата минута Умарбаев беше изпуснат от бранителите на Ботев и стреля над вратата.

В 21-ата минута Генев падна в наказателното поле след съприкосновени със снажния Кристиан Гомис. Пловдивският съдия Георги Кабаков прецени, че няма основания да отсъди дузпа.

Секунди по-късно срещата беше прекъсната заради разбеснелите се фенове на Локомотив. Запалянковците на „черно-белите“ счупиха седалки и ги хвърлиха на терена. Разбита беше и една от оградите на стадиона в Коматево. Наложи се капитанът Димитър Илиев да ходи при феновете и да се опитва да ги укроти. Причина за бурната реакция на запалянковците се оказа бомбичка, хвърлена от публиката на Ботев към гостуващата агитка.

Най-запомнящото се до почивката беше отмененото попадение на Бароан, който със задна ножица реализира за Ботев, но беше в засада.

„Смърфовете“ започнаха много активно втората част. В 56-ата минута Димитър Илиев пусна извеждащ пас в наказателното поле към Умарбаев, който беше фаулиран от Георги Аргилашки. Съдията Георги Кабаков веднага посочи бялата точка, а зад топката застана Илиев. Аргилашки се намеси решително, спасявайки изпълнението на капитана на Локомотив.

В 76-ата минута Ботев поведе. Па Конате проби отляво, подаде прострелно към дузпата, а Умарбаев изби в корнер. Изпълни го Неделев, Виктор Генев надскочи Мартин Паскалев и с глава отбеляза за 1:0.

Появилият се в 72-ата минута дебютант за „черно-белите“ Джак Лейн успя да удвои преднината на домакините. Младият нападател вкара за 2:0 в 85-ата минута. Неделев пусна извеждащ пас към резервата, Лейн успя първо да изпревари Паскалев, а след това и да се освободи от него в наказателното поле и прокара топката между краката на Лукас Рейдър.

Малко преди края Димитър Илиев вкара почетен гол за Локомотив – 2:1.

В петък (11 март) Ботев ще гостува на ЦСКА 1948 в мач от 23-ия кръг, а „смърфовете“ приемат Берое в неделя (13 март).