На „Тича“: Лудогорец взе ключова победа над Черно море

Шампионът Лудогорец продължава с доброто си представяне в официалните срещи от efbet Лига през сезон 2021/2022, след като „орлите“ постигнаха втора победа през новата година. След отменения мач срещу Арда и победата с 4:0 в Кърджали този път хората на Анте Шимунджа сразиха с 2:1 като гост коравия отбор на Черно море в първия редовен кръг от родния футбол за новата година.

В 33-ата минута Каули Оливейра откри резултата за разградчани, а шест по-късно Спас Делев отправи удар от въздуха, а топката рикошира в тялото на Влатко Дробаров, след което влетя във вратата на варненци. В последната минута на срещата Юлиус Каспаравичус намали пасива на домакините, но силите им стигнаха до толкова. На „Тича“ зрителите станаха свидетели на стойностен мач, ала разградчани демонстрираха изключителна ефективност при гола и снеха амбициите на отбора, воден от Илиан Илиев да вземе нещо в този дуел.

Победата донесе нови три точки в актива на „зелените“, които са на върха с 48 точки, седем пред втория ЦСКА (41), но пък столичани са с мач пасив, който ще се изиграе в неделния следобед срещу Славия. Черно море, от своя страна, остана четвърти и не успя да стигне по точки третия Ботев Пловдив и варненци остават с 32.

В третата минута от срещата се видя първото спасяване, а то беше на сметката на Дюлгеров. Каули Оливейра овладя пред наказателното поле на варненци и стреля с десния крак, но стражът на Черно море улови топката. Срещата край морето в България продължи в добро темпото, а и времето във Варна предразполагаше за хубав футбол. Черно море опитваше да атакува „орлите“ отляво по своето нападение, като дори на няколко пъти Десподов бе принуден да се връща дълбоко в своята половина, за да подпомага Икоко. В 16-ата Мануел Шоу шутира от разстояние, но Дюлгеров отново спаси с лекота.

В 22-ата Десподов достави страхотно центриране към близката греда, а топката бе отиграна от Мануел Шоу с глава, но топката профуча на сантиметри край левия страничен стълб на Дюлгеров, който не помръдна след мощния изстрел на халфа. В 33-ата гостите от Разград организираха нападение чрез Каули, който видя Карничник вляво. Словенецът върна към Десподов, а капитанът на „орлите“ прати топката право на главата на включилия се през средата Каули Оливейра, който с глава разпечата варненската врата – 1:0 за Лудогорец.

Черно море се активизира след допуснатия гол и още в първото си нападение след попадението можеше на два пъти да изравни резултата, но Падт се намесваше добре. В 36-ата Цветомир Панов получи вдясно в наказателното поле на „орлите“, но ударът на крайния бранител отиде аут.

Шест преди края на първата част Виктор Попов от Черно море сгреши, а Десподов отне топката. Бившият футболист на ЦСКА и Каляри даде вдясно за Спас Делев. Той, от своя страна, овладя и шутира с десния крак, а топката се отклони фатално в тялото на Влатко Дробаров и влетя във вратата на домакините за втори път в срещата.

Три след подновяването на играта Кирил Десподов шутира дорбе от фаул, но Дюлгеров разчете идеята на капитана на Лудогорец и спаси удара. Черно море започна по-дейно да владее топката, докато Лудогорец очакваше играта в своята половина, за да развива контранападения, с които да опита да порази за трети път „моряците“. В 58-ата минута се откри чудесна възможност пред Пабло Гарсия, който овладя на 25 метра пред вратата на Лудогорец и шутира силно с левия крак, но топката премина встрани от разградската врата. В последната минута от добавеното време варненци намалиха пасива си, след като Златев центрира феноменално отдясно за другата резерва – Юлиус Каспаравичиус, който с глава насочи топката във вратата на „орлите“ за 1:2.