България оцеля срещу Украйна в Одеса, взехме реми за самочувствие

Украйна и България завършиха 1:1 в контролна среща на стадион „Черноморец“ в Одеса. Радослав Кирилов (35) вкара първия си гол с екипа националния тим и изведе „трикольорите“ напред в резултата, а домакините се скъсаха да пропускат и реализираха само едно попадение чрез Тарас Степаненко (79) с красив удар отдалеч. Други три гола на украинците не бяха зачетени заради очевадни засади.

Мачът бе генерална репетиция за „трикольорите“ ни преди последното гостуване от световните квалификации – срещу Швейцария в понеделник, а страхотен дебют направи вратарят Светослав Вуцов, който замени представилия се също прекрасно през първата част Николай Михайлов.

Звездите на Левски – братята Цоневи, започнаха титуляри в средата на терена. По двете крила селекционерът Ясен Петров разчита на Радослав Кирилов и Тодор Неделев, а в атака постави Атанас Илиев и Кирил Десподов, който навърши днес 25 години.

Украинците доминираха през първата част, натискайки още от първите секунди, когато пропуск от непосредствена близост направи Зинченко. Играчите на Олександър Петраков имаха огромен превес във владеенето на топката, която в редки случаи бе притежание на „трикольорите“. Единсон Йорданов се контузи и отстъпи мястото си на Иван Турицов, а секунди по-късно гол на Довбик не признат заради засада.

Домакините се скъсаха да пропускат след чудесни изяви на Николай Михайлов и неточен мерник на Зубков, Довбик, Тимчик и Зинченко, а при първата си сериозна възможност „лъвовете“ успяха да ги шокират.

В 35-ата минута Михайлов шутира силно напред топката, а Тимчик и Матвийенко действаха безобразно в защита. Радослав Кирилов пък наказа нелепите им действия с мощен удар с левия крак за 0:1. Това бе първи гол за Кирилов с екипа на националния тим. Българският страж реагира страхотно в добавеното време на първата част, когато спаси удар на Зубков и след това отрази добавката на Зинченко.

На почивката Николай Михайлов отстъпи мястото си на дебютиращия с националния екип Светослав Вуцов, а футболистите на Ясен Петров започнаха по-активно и можеха да удвоят аванса си. В 49-ата минута Радослав Кирилов бе изведен чудесно зад отбраната на домакините, но си поведе дълго топката и след това Тимчик изчисти. Малко след това рожденикът Кирил Десподов шутира над вратата от пряк свободен удар. В 56-ата минута Ярмоленко вкара гол с глава, но и този път попадението не бе признато заради засада. Украинците продължиха да доминират и да натискат в половината на „лъвовете“, но Светослав Вуцов бе на висота и отчая Ярмоленко, Яремчук и Кривцов. Две попадения на Ярмоленко в 56-ата и 68-ата минути пък не бяха признати заради засади.

Усилията на домакините дадоха резултат едва в 79-ата минута, когато влезлият на почивката Тарас Степаненко пое топката пред наказателното поле и с мощен удар прати топката в мрежата за 1:1. Украинците не спряха да търсят головете и победата, а Светослав Вуцов за пореден път отчая Ярмоленко след негов удар отдясно, избивайки топката встрани от вратата.