Олимпиакос е на колене! Лудогорец е на крачка от Шампионската лига!

Българският шампион Лудогорец елиминира драматично гръцкия първенец Олимпиакос с 4:1 след изпълнение на дузпи на „Хювефарм Арена“ в Разград и се класира за плейофната фаза на Шампионската лига. В редовното време и продълженията срещата завърши 2:2.

Победителят от сблъсъка днес ще се класира за плейофите за груповата фаза на Шампионска лига, където ще се изправи срещу победителя от двойката Рейнджърс – Малмьо (1:2 след първия мач в Швеция). Отпадналият днес пък ще играе плейоф срещу Линкълн или Слован (Братислава) с Всил Божиков за влизане в груповата фаза на Лига Европа.

Двубоят започна в спокойно темпо, а първото по-интересно положение бе в 5-ата минута, когато Антон Недялков допусна грешка, но Жосуе Са блокира удара на Масурас. Две минути след това вратарят на гостите Костас Цолакис сбърка при играта си с крака, но топката стигна до защитник на гърците и Сотириу не успя да играе с нея. Секунди след това Недялков центрира в наказателното поле, но нямаше негов съотборник, който да успее да застраши вратата на Цолакис.

В 16-ата минута гостите от Гърция тръгнаха на контраатака, но страничният съдия вдигна флага си за засада и спря устрема им. Последваха неточни удари на Каули и Жордан Икоко от изгодни позиции пред вратата на Цолакис. В 31-ата минута гостите поведоха в резултата след грешка при изнасянето на топката от страна на „орлите“. Масурас центрира към Ян Мвила, който матира Кахлина с премерен удар по земя за 0:1. Две минути след гола Каули изпълни пряк свободен удар и топката стигна до Десподов, който шутира покрай вратата. В 37-ата минута Десподов напредна с топка в крака и подаде към Сотириу в наказателното поле, който обаче падна и поиска дузпа, каквато не получи. Пет минути по-късно Десподов нахлу в наказателното поле и падна след съприкосновение с бранител, но съдията бе категоричен, че защитникът е играл за топката и отсъди корнер.

Малко след почивката Лудогорец изравни резултата и с малка доза късмет. В 48-ата минута Стефан Баджи центрира в наказателното поле, където Сотириу свали топката с глава, а Рубен Семедо си вкара автогол за 1:1. Това е и гол №150 в евротурнирите за „орлите“ от Разград. Четири минути по-късно Икоко центрира към Сотириу, но кипърецът не успя да отиграе добре с глава. В 56-ата минута Кирил Десподов бе повален от Танасис Амдруцос в наказателното поле и съдията посочи бялата точка, а секунди по-късно Пирос Сотириу бе точен от бялата точка за 2:1.

В 62-ата минута Клод Гонсалвеш изчисти топката с високо вдигнат крак и главният съдия отсъди корнер, но след това промени решението си без в двубоя да има ВАР и посочи бялата точка, което шокира всички играчи на домакините. Зад топката застана Юсеф Ел Араби, а съдията тотално се ошашави. Преди изпълнението на дузпата гърците решиха да правят смяна, като в игра влезе Валбуена, а реферът Орел Гринфелд даде жълт картон на Вердон, след което му показа и червен. Футболистът нямаше друг картон преди това и объркването забави дузпата, а в крайна сметка Вердон не беше изгонен. Едва в 68-ата минута Ел Араби вкара дузпата и изравни за 2:2.

В 74-ата минута Цолакис отрази с крак опасен удар на Сотириу, а при добавката Десподов прати топката покрай вратата. Три минути след това Десподов центрира към Сотириу, но Ба изби в корнер. Малко след това Десподов шутира силно към близкия ъгъл, но Цолакис успя да избие. В 82-ата минута Масурас шутира от далечна дистанция и Кахлина изби с вещина в корнер. Четири минути по-късно гостите останаха в намален състав. Ба бе изгонен от игра, след като получи втория си жълт картон в двубоя за нарушение срещу Десподов.

С човек повече на терена домакините натиснаха, но не успяха да вкарат гол и се стигна до продължения. В началото на първото от тях Каули опита шут от границата на наказателното поле, но беше блокиран. В 98-ата минута пък влезлият като резерва Алекс Сантана също отправи неточен удар над вратата, а три минути след това повтори същото упражнение. Лудогорец продължи да търси активно гола, докато Олимпиакос се бранеше в очакване на дузпите. В 116-ата минута Доминик Янков бе изведен зад отбраната на гостите и шутира над вратата, но е бил и в положение на засада.

ЛУДОГОРЕЦ – ОЛИМПИАКОС 2:2 в редовното време и продълженията
(в първата среща 1:1)
0:1 Ян М’Вила (31), 1:1 Рубен Семедо (48-автогол), 2:1 Пиерод Сотириу (57-дузпа), 2:2 Юсеф Ел Араби (68-дузпа)