Жалко! Съдия ни поряза срещу Италия, гостите стигнаха до исторически успех

България записа втора загуба в световните квалификации за Мондиал 2022 в Катар. На стадион „Васил Левски“ Италия победи селекцията на Ясен Петров с 2:0, като основна роля имаше и съдията Славко Винчич от Словения. Той отсъди много спорна дузпа за тима на Роберто Манчини в края на първото полувреме, а в началото на втората част не отсъди такава за нас.

С попадения на Андреа Белоти и Локатели гостите стигнаха до първи успех в София в своята история. Досега от шест мача в България „адзурите“ два пъти губиха и четири пъти срещата завършваше без победител.

Ясен Петров направи шест промени в сравнение със загубата с 1:3 от Швейцария. Като титуляри срещу „адзурите“ започнаха Валентин Антов, Момчил Цветанов, Ивайло Чочев, Петър Витанов, Спас Делев и Андрей Гълъбинов. Те замениха Георги Йомов, Петър Занев, Кирил Десподов, Страхил Попов, Димитър Илиев и Кристиян Малинов.

България започна с преса и много стабилна игра. Още в четвъртата минута Спас Делев получи в наказателното поле, пусна към Гълъбинов, който стреля силно, но право в ръцете на Донарума.

Италианците отвърнаха със скоростна атака. Киеза получи в наказателното на скорост, двама бранители на България обаче се хвърлиха на шпагат и избиха в корнер. Киеза претендираше за дузпа, но такава правилно не бе отсъдена.

Селекцията на Ясен Петров продължи да се брани стабилно и да ограничава действията на италианците в средата на терена. Българите отвръщаха с опити за контраатаки. При един от тях Делев много добре нахлу по крилото в полето на италианците, но Гълъбинов бе изостанал и пасът на крилото не стигна до нито един български играч.

В 42-ата минута дойде най-спорната ситуация. Даниел Димов задържа леко Белоти в наказателното ни поле, италианецът падна, а съдията посочи бялата точка. Потърпевшият изпълни дузпата, като стреля в десния ъгъл на вратаря Илиев, който успя да уцели мястото, дори леко докосна топката, но тя влезе във вратата – 1:0 за Италия.

На почивката Ясен Петров замени Сисиньо с Бирсент Карагерен. Именно той бе в основата на много спорна ситуация в 56-ата минута. Карагерен получи топката от Делев в наказателното поле и опита да върне към средата на наказателното поле. Бранител на Италия се хвърли и останаха съмнения, че игра с ръка. Претенциите на играчите на Ясен Петров обаче не бяха уважени, а съдията даде знак играта да продължи.

В 72-ата минута Италия бе близо до втори гол. Белоти надбяга Антов и опита да прехвърли Пламен Илиев, но топката срещна гредата. Кълбото се върна при нападателя на Италия, който този път стреля над вратата.

„Адзурите“ все пак стигнаха до второ попадение в 83-ата минута. Инсиние намери отлично Локатели в наказателното поле. Халфът отправи много техничен изстрел към далечния ъгъл на Илиев, който се разтегна максимално, но не успя да попречи на топката да влезе във вратата.

След попадението вярата в родните играчи, че е възможно да се избегне загубата изчезна. Това доведе до няколко положенея пред нашата врата, които бяха спасени с вещина и рефлекс от Пламен Илиев. Така срещата завърши при резултат 2:0 в полза на Италия.

България е с нулев актив след два изиграни двубоя и заема последното място в група „С“. Италия пък записа втори успех и е начело с 6 точки.