Фалстарт! България загуби тежко от Швейцария в дебюта на Ясен Петров

България загуби с 1:3 от Швейцария първата си среща от група С на световните квалификации по пътя към Мондиала в Катар. Срещата бе официален дебют на Ясен Петров начело на „лъвовете“, които записаха пета загуба в 11 мачa със съперника (имаме още 2 победи и 4 равенства).

Гостите започнаха вихрено двубоя в София тази вечер и вкараха три гола в рамките на шест минути. Бреел Емболо откри резултата с глава в седмата минута (1:0), три по-късно се разписа Харис Сеферович (2:0), а в 13-ата минута Джердан Шакири направи 3:0 с удар от малък ъгъл.

Нашите бяха тотално надиграни през първата част и осъществиха първата си по-опасна атака в 29-ата минута, но центрирането на Кирил Десподов в наказателното поле беше неточно. В последните минути на първата част съдията Никола Дабанович (Черна гора) ни пощади и не отсъди дузпа за задържане на съперников играч в наказателното поле от страна на Даниел Димов.

На полувремето Ясен Петров пусна Атанас Илиеев на мястото на Димитър Илиев, а България излезе преобразена и започна да пресира гостите. Кирил Десподов успя да намали аванса на швейцарците в 46-ата минута, възползвайки се от грешка на съперникова защита. Нападателят ни обаче беше изритан лошо в глезена при головия удар и напусна играта минути след това, заменен от Спас Делев.

Минути след гола Делев създаде напрежение пред вратата на Швейцария, но ударът му от фаул срещна стената.

След час игра България пропусна невероятна възможност да намали още аванса на Швейцария, но Георги Костадинов не успя да преодолее Зомер с глава от няколко метра.

Ясен Петров освежи отбора след 70-ата минута и пусна в игра дебютантите Илиан Илиев-младши и Момчил Цветанов, както и опитния Ивайло Чочев.

Четвърт час преди края пропуснахме още една добра възможност, при която Спас Делев се освободи и стреля, но ударът му беше блокиран.

До края нашите не успяха да създадат нищо по-опасно, швейцарците пропуснаха две добри възможности, а резултатът (1:3) се запази.

В следващите няколко дни тимът ни ще изиграе още два двубоя по пътя към Мондиала в Катар през 2022 година. На 28 март посрещаме Италия, а на 31-и гостуваме на Северна Ирландия.

Снимка: Lap.bg