Този път няма грешка: Юве е шампион на Италия за 9-и пореден път

Ювентус победи у дома Сампдория с 2:0 в мач от 36-ия кръг на италианската Серия „А“, печелейки девета поредна и рекордна 36-а титла два кръга преди края на сезона.

Кристиано Роналдо (45+7) и Федерико Бернардески (67) бяха точни за успеха на „бианконерите“. Това бе 31-и гол за Роналдо този сезон, а в 89-ата минута той пропусна дузпа. В историята на Ювентус само Фелис Борел (32 гола през сезон 1933/34) е вкарвал повече попадения за първенство в рамките на един сезон.

Освен това португалецът има вече 10 гола след възобновяването на футбола, който бе прекъснат заради коронавируса. Нито един друг футболист от водещите първенства на Стария континент не е вкарал повече попадения след рестартирането на мачовете – Рахийм Стърлиг от Манчестър Сити и Роберт Левандовски от Байерн реализираха по 9 гола.

Още в 4-ата минута гостите първи получиха шанс да поведат, но вратарят Шчесни отрази удара с глава на Гастон Рамирес. Постепенно домакините взеха инициативата и в 20-ата минута Роналдо бе близо до гола, но защитник спря топката на голлинията, а освен това португалецът бе извършил нарушение в нападение.

В 35-ата минута Шчесни се намеси решително след мощен шут отдалеч на Куалярела, който не успя да преодолее полския страж и три минути след това. Последваха силни минути за домакините и след неточен удар на Роналдо в 44-ата минута Бернардески отправи коварен удар от границата на наказателното поле, но Аудеро направи великолепно спасяване.

Натискът на „старата госпожа“ даде резултат в седмата минута от добавеното време на първата част, когато Пянич пусна към Роналдо от фаул, а португалецът се разписа с удар от движение за 1:0.

След почивката първо Мехди Лерис в 51-ата минута и след това Лоренцо Тонели с глава три минути по-късно пропуснаха добри възможности за изравняване. Няколко минути по-късно и Рамирес направи голям пропуск с глава отблизо, пращайки топката в ръцете на Шчесни.

Роналдо можеше да вкара нов гол след час игра, получавайки топката от Рабио, но Аудеро спаси удара му. В 67-ата минута все пак гостите удвоиха аванса си при контраатака. Роналдо шутира и Аудеро спаси, но Бернардески отблизо вкара за 2:0.

Четири минути след гола Сампдория можеше да намали, но Шчесни спаси удар с глава на Куалярела. В 77-ата минута „моряците“ останаха в намален състав. Торсби се хвърли в краката на съперник и бе изгонен след втори жълт и червен картон.

В 89-ата минута Роналдо пропусна дузпа, а до края на мача „бианконерите“ не допуснаха изненада и с успеха спечелиха титлата.

Два кръга преди края на сезона Ювентус е недостижим на върха с 83 точки и има 7 аванс пред Интер. Сампдория е на 15-а позиция с 41 точки.