Арсенал не даде шансове на Манчестър Сити и е на финал за ФА Къп

Арсенал шокира Манчестър Сити и го срази с 2:0 на „Уембли“, за да се класира на финала на най-стария футболен турнир – ФА Къп. Пиер-Емерик Обамеянг (19, 71) вкара и двата гола за „топчиите“, чийто мениджър Микел Артета успя да излъже своя учител Хосеп Гуардиола тактически, след като му бе асистент в Сити.

Миналия месец лондончани загубиха категорично с 0:3 на „Етихад“ при рестарта на английския футбол, който бе прекъснат заради пандемията от коронавирус, но този път успяха да излъжат „гражданите“ и отново да ги елиминират от турнира за Купата на Англия след сезон 2016/2017 – 2:1 след продължения.

Сити притисна „артилеристите“ от самото начало и в 10-ата минута можеше да поведе след грешка на защитника Шкодран Мустафи, който загуби топката в наказателното поле. Стърлинг не успя да стреля, а атаката завърши с удар с глава на Марез, след което топката бе избита от Джака малко пред голлинията.

Лондончани контраатакуваха опасно и в 16-ата минута Давид Луис изведе Обамеянг сам срещу Едерсон, но габонският нападател пропусна. Три минути след това той се реваншира. Пепе центрира към далечната греда, а Обамеянг засече топката от въздуха и я прати по диагонала  мрежата за 1:0.

И двата отбора не играеха добре в защита и допускаха грешки, но първо Джака блокира удар на Де Бройне след подарък от Белерин, а след това вратарят на „гражданите“ Едерсон сбърка и топката се озова в Лаказет, който обаче отклони неточно към Обамеянг.

Играчите на Гуардиола натикаха съперника в собствената му половина през втората част и Стърлинг на два пъти получи възможност да стреля от добри позиции. Английският национал обаче не намери целта. След това Марез навлезе в наказателното поле и шутира, но Емилиано Мартинес хвана топката.

„Топчиите“ отново изчакаха своя миг на контраатака и в 71-ата минута Киърън Тиърни изведе чудесно Обамеянг зад отбраната на съперника. Габонецът напредна и прокара топката между краката на Едерсон за 2:0.

Сити продължи да притиска „артилеристите“ и да обгражда наказателното им поле, а в 82-ата минута Аймерик Лапорт бе много близо до гола, но след удара му топката премина на сантиметри покрай вратата.

Финалният щурм на „гражданите“ не даде резултат и дори седем минути добавено време не им помогнаха да стигнат поне до едно попадение.

Така Арсенал се класира за финала на надпреварата, очаквайки победителя между Манчестър Юнайтед и Челси, които излизат на „Уембли“ в неделя вечер от 20:00 часа българско време.